Yoğun bakım ünitesinde, non-invazif mekanik ventilasyon uygulanan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective assessment of patients who were treated with non-invasive mechanical ventilation in the intensive care unit
- Tez No: 408170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ERGİN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Non invazif mekanik ventilasyon (NIMV); Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) alevlenmesi, kardiyojenik pulmoner ödem, hiperkarbi gibi akut solunum yetersizliğiyle yoğun bakıma alınan ya da çeşitli solunumsal veya metabolik sebeplerle yoğun bakımdayken solunum yetmezliğine giren bilinci açık, koopere hastalarda invazif ventilasyon yerine, daha pratik, yardımsız spontan solunuma dönüşte kolaylık sağlayabilen, çoğunlukla sedasyon gerektirmeksizin hastaların tedavisini sağlayan bir uygulamadır. Bu çalışmada, 2012 yılı süresince İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım servisine kabul edilip, çeşitli endikasyonlarla NIMV uygulanan hastaların, bu uygulamadan gördüğü faydalar, prognozları, invazif ventilasyona dönme oranları vb. verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 01.01.2012 ile 31.12.2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi yoğun bakım servisinde takip edilen ve tedavisinin herhangi bir döneminde non-invazif mekanik ventilasyon (NIMV) uygulanmış her yaştan kadın ve erkek hastanın dosyaları incelenmiştir. Bu incelemede uygulanan NIMV'ın; uygulama süresi, hasta uyumu ve buna bağlı sedasyon gereksinimi, beslenme, prognoz takibi, hangi grup hastada invazif mekanik ventilasyona daha sık ihtiyaç duyulduğu irdelenmiştir. Oluşturulan hasta takip formu ile bahsedilen kriterler kayıt altına alındı. Toplanan veri, biyoistatistiksel çalışmayla değerlendirildi. Bu değerlendirmenin sonucunda, hangi grup hasta ve hastalıklarda bu uygulamanın daha faydalı olduğu istatistiksel olarak belirlenmiş olması amaçlandı. Örneklerin analizleri; İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Anabilim Dalı'nda yapıldı. NIMV'ın başarısını daha çok solunum yetmezliğine sebep olan etyoloji belirlemektedir. KOAH ve akut kardiyojenik pulmoner ödemde NIMV'ın başarısı yüksektir. Özellikle invazif ventilasyondan“weaning”döneminde solunum sıkıntısı yaşayan hastalara uygulandığında da başarı sağlanmıştır. Başarılı NIMV, mortaliteyi ve invazif mekanik ventilasyon gereksinimini büyük oranda azaltmaktadır. Yaş, APACHE II skoru, kan gazındaki hızlı düzelme, NIMV uygulanma süresi, NIMV'ın yanı sıra uygulanan geleneksel medikal tedaviler (nazal oksijen ve bronkodilatatörler) ve hastaların sedasyon gereksinimleri NIMV başarısını ve mortaliteyi etkileyen faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Non-invasive mechanical ventilation (NIMV) is a practical alternative to invasive ventilation, especially for treating respiratory insufficiency in conscious and cooperative patients, who are admitted to the ICU with the exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease (COPD), acute cardiogenic pulmonary edema, hypercarbic/hypoxic respiratory failure etc., or who develop respiratory insufficiency during their stay in the ICU. The procedure does not require sedation in most cases, and may provide a convenient return to spontaneous respiration. In this study, we investigated the outcomes in patients who were admitted to the Intensive Care Unit (ICU) of Istanbul University, Istanbul School of Medicine Hospital and who were treated with NIMV for various indications during the whole year of 2012. We assesed the factors contributing to patients benefiting from NIMV, and the factors that required us to switch to invasive mechanical ventilation, and the prognosis of these patients in order to better define the use limits of the NIMV procedure. We evaluted the medical records/files of patients of all ages and gender, admitted to our Hospital's ICU and who were treated using NIMV at any time during their stay in the clinic. We inspected the length of NIMV treatment, patient compliance and sedation requirements, prognosis, and the group of patients where invasive mechanic ventilation was needed. The criteria mentioned were recorded in a patient assessment form. The data collected was biostatistically evaluated. The evaulation was aimed to statistically reveal the characteristics of patients benefiting from NIMV. The statistical evaluation was performed at the department of Biostatistics and Medical Informatics. We found out that the success of NIMV is closely related to the underlying conditions that cause the respiratory insufficiency. A succesful NIMV vastly reduces the mortality and the requirement for invasive mechanical ventilation. NIMV was also highly benefical for patients when used in the weaning period after invasive mechanical ventilation. Age, APACHE II score, rate of return to normal arterial blood gas levels, daily mean time of NIMV application, route of feeding and sedation requirements of patients were factors affecting success of NIMV and mortality.