Göğüs travmalarında travma skorlarının ve risk faktörlerinin prognozla ilişkisi.
The relationship of trauma scores and risk factors with prognosis in thorax traumas.
  1. Tez No: 247317
  2. Yazar: TAMER KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN TASLAK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş : Genel vücut travmaları, tüm dünyada en önemli sağlık problemlerindendir. Skorlama sistemleri, travmaların tedavi ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. Çalışmamızda kliniğimizce takip edilen toraks travmalı hastalar İnjuri şiddet skoru (ISS) ve yeni injuri şiddet skoru (NISS) ile değerlendirildi. Toraks travmalarında travma skorlarının ve risk faktörlerinin prognozla ilişkisinin araştırılması amaçlandı.Materyal-Metod: 1998 - 2008 yılları arasında Göğüs Cerrahisi Kliniğinde takip edilen 1126 toraks travmalı hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Künt travmalı hastalar grup I, penetran travmalı hastalar grup II olarak sınıflandırıldı. Travma skalalarına göre, ISS ve NISS değerleri hesaplandı. Ek sistemik hastalıklar ve yaş risk faktörleri olarak belirlendi. Risk faktörlerinin ISS ve NISS'e göre mortalite ve morbiditeye etkileri değerlendirildi. Gruplar arasındaki değerlendirmeler için x² testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. ISS ve NISS testlerinin etkinliği `Receiver-Operating Characteristic Curve'(ROC) ile değerlendirildi.Sonuçlar:Hastaların % 82.3'ü künt, % 17.7'si penetran travmaydı. Künt travmalı hastaların ISS ortalaması 15 ±8.77 (2-66), NISS ortalaması 19±10.63 (3-66), penetran travmalı hastaların ISS ortalaması 10 ± 5.59 (2-35), NISS ortalaması 14± 8.78 (2-59) hesaplandı. ISS ve NISS > 25 olanlarda mortalitede artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Künt travmalarda NISS, ISS'ye göre mortalitenin belirlenmesinde daha üstün olarak tespit edildi. Penetran travmaları değerlendirmede NISS ve ISS arasında fark görülmedi. Vakalarımızda 61 yaş üzerinde ISS ve NISS >15 olan grupta, mortalite anlamlı olarak daha yüksek bulundu. ISS ve NISS 0-15 ve ?16 olan gruplarda, mortalite ve morbidite, KOAH' lı hastalarda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu.Tartışma: Risk faktörlerinin travmaların klinik seyrine güçlü etkisi vardır. ISS ve NISS'de risk faktörlerini değerlendirecek parametreler bulunmamaktadır. Tarafımızdan ilk olarak yapılan bu çalışmada, toraks travmaları, travma skorları ile sınıflandırılırken risk faktörlerinin de değerlendirmeye katılması gerektiği ve bu konuda farklı çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction : General traumas are one of the most complicated health problems in the world. Scor systems are known to indicate the treatments and results of traumas. In this study, thorax injured patients were evaluated using Injury Severity Score (ISS) and New Injury Severity Score (NISS). We aimed to determine the correlation between the effect of trauma scores and risk factors in prognosis.Material and method: Between 1998-2008, 1126 patients with thorax trauma were hospitalized in Chest Surgery Clinic. They were divided in the two groups retrospectively. Those who had blunt traumas are classified as group I, and those with penetrating injuries as group II. Based on the trauma scales, ISS and NISS scores were calculated. Furthermore, risk factors of age and additional systematic diseases were also conssidered and the effects of those risk factors together with ISS and NISS scores on mortality and morbidity were evaluated. To determine the correlation between these two groups, x2 and Mann-Whitney tests were applied. The contribution of ISS and NISS tests were determined by using ?Receiver-Operating Characteristic Curve?(ROC).Results: Of all patients, 82.3% was blunt and 17.7% was penetrating injuries. The average ISS for blaunt traumas was calculated as 15 ±8.77 (2-66), while NISS was 19±10.63 (3-66) and the ISS average for penetrating injuries was calculated as 10 ± 5.59 (2-35) while NISS average was 14± 8.78 (2-59). The increase in mortality and morbidity was statistically significant for those with ISS and NISS scores greater than 25. NISS was found to be a better measure than ISS in order to determine the mortality. No difference was observed between NISS and ISS when evaluating the penetrating injuries. The mortality is significantly higher in the group with ISS and NISS scores greater than 15, and age above 61. The mortality and morbidity was found to be significantly higher among chronic obstructive pulmonary diease (COPD) patients with ISS and NISS scores greater than 16.Discussion: The risk factors were known to have significant impact on the clinical course of the traumas. ISS and NISS do not contain the parameters for the risk factors. During this unique study, we conclude that there is a need for further studies which include risk factors when classifying the thorax traumas and trauma scores.