İntrapartum fetal distres olgularında yenidoğan kord kanında fetal asfiksi göstergesi olarak nükleuslu kırmızı kan hücreleri
Nucleated red blood cells as an indicator of fetal asphyxia in neonatal cord blood in cases of intrapartum fetal distress
  1. Tez No: 785347
  2. Yazar: EVRİM EBRU KOVALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GELİŞEN, PROF. DR. FARUK SUAT DEDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Perinatal asfiksinin göstergesi olduğu kanıtlanmış umblikal kord kanında nükleuslu kırmızı kan hücrelerinin (NRBC) sayısının, asfiksi tanısı olmaksızın term ve ek obstetrik problemi olmayan yenidoğanlarda, fakat intrapartum fetal kalp hızı trasesi anormallikleri ve mekonyum varlığı ile ilişkisini değerlendirmek. Materyal ve metod: 41 term, doğum eylemi sırasında geç veya ciddi değişken deselerasyonları olan veya mekonyumlu amniotik sıvısı bulunan gebeliklerden oluşan fetal distres (FD) grubu ile 45 term gebeden oluşan kontrol grubu karşılaştırıldı. Preterm eylem, Rh-Rh uygunsuzluğu, fetal anemi, diabetik anne, intrauterin gelişme geriliği, preeklampsi ve çoğul gebelik gibi durumlar çalışma kapsamı dışında bırakıldı. Olgular doğum travayı süresince aralıklı fetal kalp atımı dinlenmesi veya eksternal elektronik fetal kalp monitorizasyonu ile takip edildi. Doğumu takiben her hastadan umblikal kord kanından kan gazı ve NRBC için örnek alındı. Yenidoğanların 1. ve 5. dakika APGAR skorları kaydedildi, boy ve ağırlık ölçümleri alındı. Doğum şekli kaydedildi. Tüm bebekler, yenidoğan yoğun bakım ünitesine kabul gerekliliği açısından takip edildi. Her iki grup SPSS for Windows 10.0 programı kullanılarak Mann-Whitney U, student t test, Pearson ve Spearman korelasyon katsayıları kullanılarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the relationship between the number of nucleated red blood cells (NRBC) in the umbilical cord blood, which has proven to be an indicator of perinatal asphyxia, in term newborns without a diagnosis of asphyxia and without additional obstetric problems, but with intrapartum fetal heart rate tracing abnormalities and the presence of meconium. Material and method: The FD group consisting of 41 term, late or severe variable decelerations during labor or those with meconium amniotic fluid was compared with the control group consisting of 45 term pregnants. Conditions such as preterm labor, Rh-Rh incompatibility, fetal anemia, diabetic mother, intrauterine growth retardation, preeclampsia and multiple pregnancy were excluded from the study. The cases were followed up with intermittent fetal heartbeat listening or external electronic fetal heart monitoring during labor. After delivery, samples were taken from umbilical cord blood for blood gas and NRBC from each patient. First and fifth minute APGAR scores of newborns were recorded, height and weight measurements were taken. The mode of birth was recorded. All infants were followed up for the necessity of admission to the neonatal intensive care unit. Both groups were compared using the SPSS for Windows 10.0 program using Mann-Whitney U, student t test, Pearson and Spearman correlation coefficients.