Retina ven dal trombozunda intravitreal triamsinolon asetonid injeksiyonu sonrası makula kalınlığı, görme keskinliği ve kontrast duyarlılığın değerlendirilmesi
Evaluation of macular thickness, visual acuity and contrast sensitivity after intravitreal triamcinolone acetonide injection for branch retinal vein occlusion
- Tez No: 247368
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Retina ven dal tıkanıklığı (RVDT)'na bağlı makula ödemi tedavisinde intravitreal triamsinolon asetonid enjeksiyonu sonrası makula kalınlığı, görme keskinliği ve kontrast duyarlılığın değerlendirilmesiGEREÇ VE YÖNTEM: 21 hastanın 21 gözüne 4 mg/ 0.1 ml intravitreal triamsinolon asetonid enjeksiyonu uygulandı. Tüm hastaların enjeksiyon öncesi dönemde ve enjeksiyon sonrası 1.ay ,3.ay ve 6.ayda görme keskinliği , kontrast duyarlılık ve makula kalınlık ölçümlerini içeren ayrıntılı oftalmolojik muayeneleri yapıldı.BULGULAR: Uygulama öncesine göre 1. ve 3. ayda görsel fonksiyonlarda ileri düzeyde anlamlı artış (p ?? 0,001) saptanırken , 6.ayda uygulama öncesi değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir değişim saptanmadı ( p ? 0,07).İntravitreal enjeksiyon sonrası 1. ay kontrolde ölçülen makula kalınlığında pre-enjeksiyon döneme göre % 53 , 3.ayda % 46 , 6.ayda ise %22 oranında azalma oldu. Tüm kontrollerde makula kalınlıklarında , uygulama öncesine oranla çok ileri düzeyde anlamlı azalma tespit edildi ( p ?? 0,0001).İntravitreal triamsinolon sonrası 3 metreden ölçülen kontrast duyarlılık değerleri; 1. ve 3. ayda, uygulama öncesine oranla sırasıyla çok ileri düzeyde ve ileri düzeyde anlamlı artarken (sırasıyla p ?? 0,001 ve p=0,036) 6. ay kontrolde uygulama öncesi değerlere oranla istatistiksel olarak anlamlı bir değişim saptanmadı ( p ?? 0,05).Pre-enjeksiyon makula kalınlığı , kontrollerdeki görme keskinliği değerleri ile korelasyon göstermiyordu ( sırasıyla rs = -0,016 , rs =-0,049 ve rs =-0,199 p ?? 0,05 ).SONUÇ: RDVT'na bağlı makula ödeminde intravitreal triamsinolon asetonid uygulaması, görme keskinliği ve kontrast duyarlılık değerleri üzerine etkili ve güvenilir bir tedavidir. RDVT'na bağlı makula ödeminde primer olarak kullanılabilecek bir tedavi seçeneğidir. Ancak retina tabakalarında kronik değişikliklerin oluştuğu vakalarda istenilen sonucun elde edilememesi ve etki süresinin 6 ay gibi bir süreyle sınırlı kalması dezavantajlarıdır.ANAHTAR KELİMELER: retina ven dal tıkanıklığı, intravitreal triamsinolon asetonid, makuler kalınlık , kontrast duyarlılık.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Evaluation of macular thickness, visual acuity and contrast sensitivity after intravitreal trimsinolon asetonide injection for macular edema associated due to branch retinal vein occlusion (BRVO).MATERIALS AND METHODS: 4mg/0,1 ml intravitreal trimsinolone asetonide was injected to the 21 eyes of 21 patients. Each patient had detailed ophthalmological examination including visual acuity, central macular thickness and contrast sensitivity measurement , before and 1, 3 and 6 months after intravitreal injection.RESULTS: Visual acuity showed significant improvement (p ? 0,001) at the 1 and 3 months after injection, but the sixth month control showed no statistically significant effect when compared with the earlier state ( p = 0,07) .Macular thickness values showed reduction of %53 at the 1 month , the 3rd month control showed %46, and the 6th month control showed %22 when compared with pre-injection state. All of the OCT controls showed significant reduction in macular thickness when compared with baseline thickness values (p ? 0,0001) .Contrast sensitivity measurement , performed from 3 meters distance, significantly improved 1 and 3 month of intravitreal triamsinolon injection (p ? 0,001 and p=0,036), 6th month controls showed no significant change when compared with pre-injection measurements (p ? 0,05).Pre-injection macular thickness did not correlate with visual acuity results taken at 1, 3 and 6 months after injection (r = -0,016, r = -0,049 ve r = -0,199 p ? 0,05).DISCUSSION: Intravitreal triamcinolone acetonide injection is a safe and effective alternative, in terms of visual acuity and contrast sensitivity improvement, for the treatment of macular edema associated with BRVO. However, it doesn?t seem to be effective in chronic retinal changes and it?s action is limited for 6 months time.KEYWORDS: Branch retinal vein occlusion, intravitreal triamcinolone asetonide, macular thickness , contrast sensitivity.