Retina ven dal tıkanıklığına bağlı maküla ödemi tedavisinde intravitreal bevacizumab enjeksiyonunun postoperatif 1. ay görme keskinliği ve maküla kalınlığına etkisi
The effect of intravitral bevacizumab injection on central macular thickness and visual acuity postoperative first month in the treatment of macular edema secondary to branch retinal vein occlusion
  1. Tez No: 390023
  2. Yazar: ŞEREF İSTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSOY ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: R.V.D.T.'ye bağlı maküla ödeminde İ.V.B. enjeksiyonunun görme keskinliği ve S.M.K. 'ya etkisini incelemek.Gereç ve Yöntem: Retrospektif olan bu çalışmada Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Retina Bölümüne retina ven dal tıkanıklığı ile başvurmuş hastalar incelenmiştir. Retina ven dal tıkanıklığına bağlı maküla ödemi nedeniyle intravitreal bevacizumab (Altuzan®) enjeksiyonu yapılmış 32 olgu çalışılmıştır. Tüm hastalara intravitreal 0,125 mg / 0,05 ml bevacizumab enjeksiyonu yapılmıştır. Bütün hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinliği logMAR değerleri ve santral maküla kalınlıkları ölçüm değerleri enjeksiyon öncesi ve enjeksiyon sonrası değerler ile karşılaştırılmıştır.Bulgular: Hastaların tanıları ile enjeksiyon olmaları arasındaki zaman aralığı ortalama 3,3±3,4 aydır (en erken 1 hafta, en geç 13 ay). Hastaların enjeksiyon öncesi S.M.K. ortalaması 467,032±136,781 µm, enjeksiyon sonrası S.M.K. ortalaması 290±61,817 µm'dir. Enjeksiyon sonrası santral maküla kalınlığındaki azalma ortalama 177,032±133,285 µm'dir. Enjeksiyon sonrası santral maküla kalınlığı değerindeki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p değeri
Özet (Çeviri)
Purpose : To evaluate the effect of intravitreal bevacizumab injection on central macular thickness and visual acuity in the treatment of macular edema secondary to branch retinal vein occlusion.Method : In this retrospective study, the patients with the diagnosis of branch retinal vein occlusion who referred to Retina Department of Sakarya Training and Research Hospital were investigated. 32 patients who underwent intravitreal bevacizumab (Altuzan®) injection for macular edema secondary to branch retinal vein occlusion were studied. All patients received 0.125 mg / 0.05 ml intravitreal bevacizumab injection. LogMAR values of best corrected visual acuity and measures of central macular thickness of all patients were compared between preinjection and postinjection values.Results : The mean of time interval between the diagnosis and the injection was 3.3±3.4 months (the earliest 1 week, most lately 13 months). Mean central macular thickness of patients before the injection was 467.032±136.781 µm and mean central macular thickness of patients after the injection was 290±61.817 µm. Mean decrease in central macular thickness after the injection was 177.032±133.285 µm. The decrease of central macular thickness after the injection was statistically significant. (p value