Çocuklarda korozif madde alımına bağlı gelişen özofagus yanıklarında yoğun yüksek doz kortikosteroid kullanımı
High doses of corticosteroid therapy in the management of esophageal burns due to corrosive substance ingestion in children
  1. Tez No: 247373
  2. Yazar: AYŞE MERVE USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Korozif madde içilmesi nedeniyle gelişen özofagus yanıkları ülkemizde sık gözlenmektedir. En korkulan komplikasyon özofagusta darlık gelişimidir ve önlemek için standart bir tedavi yoktur ve kortikosteroidlerin kullanımı tartışmalıdır.Amaç: Korozif madde içimi sonrası evre IIb özofagus yanığı saptanan hastalarda görülebilen özofagus darlığını önlemek amaçlı kullanılan yüksek doz kortikosteroid tedavisinin etkinliğini araştırmaktır.Çalışmamıza, eylül 2005-şubat 2008 tarihleri arasında korozif madde içilmesi nedeniyle getirilen ve ilk 48 saatte yapılan üst GİS endoskopisi sonucu evre IIb özofagus yanığı saptanan 83 hasta alındı. Çalışma grubundaki rastgele seçilmiş 42 hasta hastaneye yatırılıp TPN, yoğun yüksek doz metilprednizolon ( 1gr/1,73 m²/gün) üç gün IV, seftriakson, ranitidin tedavileri aldılar. Kontrol grubunu oluşturan 41 hastaya kortikosteroid tedavisi dışında aynı tedavi verildi. Hastalara 10. gününde kontrol üst GİS endoskopisi yapıldı. Darlık izlemi kontrol endoskopilerle ve gereken hastalarda baryumlu üst GİS pasaj grafileri ile yapıldı. İki grup arasında darlık gelişimi kıyaslandı.Olguların yaş ortalaması 49.24 ± 31.65' aydı. Hastaların % 45,8'i kız ,% 54,2'si erkek olup, erkek kız oranı 1,18 bulundu. Çalışma grubundaki bir olguda (% 2.4) tedavi sırasında suçiçeği döküntüleri gözlenmiş ve tedavi sonlandırılmıştır. Yağ çözücü içimi % 63,9'luk oranla ilk sırada gözlenmekteydi. İzlemde tüm olguların % 20,8'inde özofagusta darlık saptanmıştır. Çalışma grubundaki darlık gelişme oranı (% 10,8), kontrol grubundan (%30) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşüktür (p0.05).Sonuç: Özellikle evre IIb özofajit olan hastalarda yoğun yüksek doz metilprednizolon tedavisiyle darlık gelişim riski anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Bu tedavi evre IIb korozif özofajitlerin prognozunu iyileştirebilir, darlık gelişimini önleyebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Accidental caustic substance ingestion in childhood is still a big problem in our country and several management protocols were proposed to prevent esophageal strictures. The role of steroids in preventing corrosive-induced strictures is controversial. Our aim is to study the influence of high doses of steroids to prevent the most serious complication of caustic burns; esophageal strictures.Methods: Eighty-three children with a mean age of 49.24 ±31.65 months with grade 2b esophageal burns (esophagogastroscopy was performed within first 48 hours) due to accidental caustic substance ingestion are included between the dates of september 2005 - february 2008 in our study. Forty- two children (study group) were recieved methylprednisolone (1 gr/m2/day) plus ranitidine and ceftriaxone and total parenteral nutrition. Forty-one children (control group) were prescribed that protocol without methylprednisolone. Methylprednisolone treatment were recieved for three days in the study group. Control esophagogastroscopy was performed at the end of tenth day. Esophagogastroscopy was repeated to search stricture development for some patients whose clinic and endoscopic findings did not improve. Upper gastrointestinal system series with barium meal was performed ,if necessary, at the end of third week. Development of stricture was compared between two groups.Results: Stricture development was found in 4 patients (10,8 %) in the study group and in 12 patients (30 %) in the control group. The difference was statistically significant (p< 0.05). We stopped methylprednisolone treatment only in one patient in study group because of chicken pox rash.Conclusion: High doses of methylprednisolone in the management of grade 2b esophageal burns seems to improve prognosis and may reduce stricture development.