Artroskopik diz cerrahisinde femoral ve intraartiküler levobupivakain uygulamasının, postoperatif analjezik etkisinin karşılaştırılması
Artroskopik diz cerrahisinde femoral ve intraartiküler levobupivakain uygulamasinin, postoperatif analjezik etkisinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 247374
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Artroskopik diz cerrahisi sonrası genel yaklaşım, hastaları erken mobilize etmektir. Minimal invaziv girişim olan artroskopik diz cerrahisi sırasında ve sonrasında ağrı çok şiddetli değildir. Ancak peroperatif turnike uygulanması, postoperatif ambulasyon ve erken mobilizasyon için etkin bir ağrı kontrolü sağlanmalıdır. Bu amaçla intraartiküler lokal anestezik uygulaması oldukça popülerdir. Düşük konsantrasyonda lokal anesteziklerle femoral blok uygulaması da tercih edilen başka bir yöntemdir.Bu çalışmada levobupivakainin femoral ve intraartiküler uygulamasının hemodinami, postoperatif analjezi ve hasta memnuniyeti üzerine olan etkileri karşılaştırıldı.Çalışmaya artroskopik diz cerrahisi yapılan ASA I-II sınıfı 40 hasta alındı, hastalar randomize iki gruba ayrıldı. Levobupivakainle femoral blok uygulanan hastalar grup FB (n:20), intraartiküler uygulanan hastalar grup İA (n:20) olarak adlandırıldı. Tüm hastalara standart genel anestezi verildi. Peroperatif dönemdeki hemodinamik verileri, kaydedildi. Hastaların ağrıları, ameliyat sonrasında derlenme odasında (0.), 1.ve 6. saatlerde Vizüel Analog Skala (VAS: 0?10) kullanılarak değerlendirildi ve kaydedildi. Taburcu olmadan postoperatif analjezi yönetimi ile ilgili memnuniyetleri sorgulandı.Bulguların değerlendirilmesi sonucunda, postoperatif ağrı tedavisinde her iki yöntemin de analjezik etkinliğinin yeterli olduğu, fakat derlenme (0.) ve 6. saatlerde femoral blok yönteminin analjezik etkinliğinin intraartiküler enjeksiyona göre yüksek olduğu istatistiksel olarak belirlendi. Her ne kadar, istatistiksel olarak fark saptanmış olsa da, hastaların klinik izleminde, VAS < 4 olarak bulunduğundan, bu fark pratik uygulamada anlam ifade etmemektedir.Sonuç olarak diz artroskopisi gibi minör cerrahi girişimlerde, postoperatif analjezi amacıyla, %0,25 levobupivakainle yapılan intraartiküler enjeksiyon yönteminin, rejyonal anestezik yöntemlere alternatif olarak kullanılabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Early mobilization is the general approach after arthroscopic knee surgery. It is classified as a minimal invasive surgery and peroperative and postoperative pain is not strong. But effective pain control is necessary for peroperative tourniquet application, postoperative ambulation and early mobilization. For this purpose, intraarticular local anesthetic application is very popular. Another choice is femoral blockage with low dosage local anesthetics.In this study, haemodynamical response, postoperative analgesia and patient satisfaction were compared between intraarticular and femoral levobupivacaine usage.40 patients undergoing arthroscopic knee surgery were included in the study. Their ASA classes were I and II and they were divided into two subgroups randomly. In the group `FB? (n=20) femoral block was applied. In the `IA? group (n=20), levobupivacaine was injected intraarticularly. All patients received standardized general anastheisa. Their peroperative haemodynamical datas were recorded. Patients pain was scored using Visual Analogue Scale (VAS: 0-10) postoperatively at 0, first and 6th hours. Patients satisfaction were asked and recorded for postoperative analgesia management.The evaluation of the results stated that both technics were satisfactory for postoperative analgesia management. Statistically femoral blockage was more effective at the 0. and 6th hours postoperatively. But because patients VAS scores were under 4 ( VAS