Sıçanlarda serbest kasık flebinde anastomoz torsiyonunun flep yaşarlığına etkisi
The effect of anastomosis torsion on free epigastrik flap survival in rat
  1. Tez No: 247379
  2. Yazar: HASAN UTKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOPALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mikrocerrahideki gelişmeler sayesinde farklı içeriklere sahip dokuları vücudun hemen hemen her yerine tek aşamada taşımak olanaklı hale gelmiştir. Mikrocerrahinin ilk günlerinden günümüze değin teknikte uygulanması gereken bazı kurallar ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de torsiyonun kan akımını olumsuz etkileyeceğine dair oluşmuş genel kanıdır. Bu konuda yerleşmiş kural, alıcı ile verici damarın aynı uzaysal düzlemde ve aynı çizgi üzerinde yer alması gerektiğidir. Buna ek olarak, anastomoz yapılacak damarlarda herhangi bir dönmenin de (torsiyon) olmaması gerektiğine inanılmaktadır. Ancak aktarılan dokunun özellikleri veya alıcı bölgenin özelliklerine bağlı olarak bu bahsedilen ideal koşulların sağlanması her zaman mümkün olmayabilir. Bazı çalışmalar 360 dereceye varan torsiyon açılarında bile akımın çok az ölçüde etkilendiğini göstermiştir. Bu çalışmada sıçan oblik kasık flebinin arteriyel pedikülüne farklı torsiyon derecelerinde arter anastomozu uygulanmış ve torsiyon derecesi ile yaşayan flep oranı arasındaki bağıntı incelenmiştir. 270 ve 360 derece torsiyon açısının flep yaşarlığını anlamlı ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular ışığında belli bir kritik değeri aşmayan orta derecede torsiyonun serbest flep yaşarlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advances in microsurgery made it possible to transfer tissues of complex composition anywhere in the human body. From the first days of microsurgery until now, microsurgical technique has followed some strict principles. One of them is the negative effect of anastomosis torsion on flap circulation. The common opinion is that the donor and recipient vessels should stay on the same spatial plane and line. In addition, it is widely accepted that any torsion of the vessels has to be avoided. But depending on the nature of transferred tissue and recipient site, the above mentioned ideal conditions might not be possible in every case. Some investigations have shown that the flow is minimally effected even if an anastomosis torsion above 360 degrees is present. In this study, the arterial pedicle of rat oblique epigastric artery flap is reanastomosed at different torsion angles and the relation between degree of torsion and flap survival is investigated. It has been seen that a torsion degree of 270 and 360 significantly reduced flap survival. It can be concluded that mild anastomosis torsion not exceeding a critical value does not have a negative effect on free flap survival.