Oksipital epilepsili olgularda nörokognitif değerlendirme
Evaluating neurocognitive in children with occipital epilepsy
  1. Tez No: 247436
  2. Yazar: MUZAFFER POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARENUR GÖKBEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pediatrik Nöroloji Bilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Oksipital paroksizmli çocukluk çağı epilepsisi (OPÇE), çocukluk çağının selim fokal epilepsileri içinde ikinci sıklıkta görülmektedir. Selim kelimesi, epileptik nöbetin nadir tekrarlaması ve adölesan döneminin sonuna kadar kendiliğinden düzelmesi ve nörolojik/ nöropsikolojik bozukluk olmaması anlamında kullanılmaktadır. Çalışmada OPÇE'li olgularda bilişsel fonksiyonların değerlendirilmesi ve bulguların semptomatik oksipital epilepsili olgular ve sağlıklı kontrol grubu verileri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'nda 1996?2005 yılları arasında izlenen OPÇE'li 17, semptomatik oksipital epilepsili 11 ve kontrol 17 olgu olmak üzere toplam 45 çocuk çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan olgulara görsel uzaysal algılama başta olmak üzere bellek, öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği gibi bilişsel fonksiyonların öğrenilmesini sağlayan Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği- Geliştirilmiş Formu (WÇZÖ-R), Görsel-işitsel sayı dizisi testleri; GİSD-B ve Bender Gestalt Görsel-Motor Algılama Testi (B-G) uygulandı. Performans IQ skorlarının geç başlangıçlı OPÇE'li olgularda kontrol grubuna göre düşük olduğu görüldü. Ayrıca semptomatik epilepsili grupta da performans IQ anlamlı düşük saptandı (p:0.00). GİSD-B testinde ise sadece semptomatik grupta kontrol grubuna göre anlamlı düşük puanlar bulundu. Görsel motor koordinasyonu değerlendiren Bender-Gestalt testinde organisite erken ve geç OPÇE'li olgularda kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p:0.019, p:0.001). Kontrol grubu ile semptomatik oksipital epilepsili hastalar karşılaştırıldığında, beklenildiği gibi semptomatik grupta organisite oranı çok yüksek bulundu (p:0.00).OPÇE'li çocuklarda bilişsel değerlendirmenin yapıldığı çalışmalar çok sınırlıdır. Bu çalışma erken ve geç başlangıçlı OPÇE olarak ayrılıp olguların değerlendirildiği ilk çalışmadır. Çalışma sonunda OPÇE'li olgularda, özellikle geç başlangıçlı formda, görsel- uzaysal algılama, hafıza ve dikkat bozuklukları saptandı. Hastaların, akademik başarılarının dikkatli izlemi ve gerektiğinde nörokognitif işlevlerin değerlendirilmesi ve hastalara uygun eğitim desteğinin sağlanması gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Childhood epilepsy with occipital paroxysms (CEOP) is the second most common cause in idiopathic childhood focal epilepsies. It is a benign condition because of rare recurrence of seizures and spontaneous remission until the end of adolescence and absence of associated neurologic/ neuropsychologic abnormalities. There are two different forms of CEOP: 1. early onset and 2. late onset forms. In this study, our aim was to evaluate cognitive functions in patients with CEOP and compare their results with the results of the patients with symptomatic occipital epilepsy and healthy control subjects.Twenty-eight epileptic patients (17 patients with CEOP, 11 patients with symptomatic occipital epilepsy) followed by the Division of Child Neurology, Departmen Pediatrics, Faculty of Medicine, Ege University, between 1996-2005 years , were enrolled. Seventeen healthy subjects matched for ages, and sociocultural level, were selected as a control group. Some cognitive functions like attention, verbal short-term memory, learning problems and visual spatial perception were evaluated with a standard battery including Wechsler Intelligence Scale for children- revised edition (WISC-R), The Visual Aural Digit Span and Bender Visual Motor Gestalt Test.Both patients with late-onset CEOP and with symptomatic occipital epilepsy had lower Performance IQ scores when they were compared to control group. In GISD-B test, only the patients with symptomatic epilepsy had significantly lower scores than the scores of control group patients. In Bender-Gestalt test, the rate of organisity was significantly higher in both early and late-onset CEOP patients, when they were compared to control group (p:0.019 and p:0.001). As it is expected, the rate of organisity was significantly higher in patients with symptomatic occipital epilepsy than the control group (p:0.00).In literature, there are few studies evaluating cognitive functions in children with CEOP. This is the first study, evaluating these patients by grouping them into early and late onset forms. The patients with CEOP, especially the late-onset form have important cognitive problems in visual-spatial perception, memory and attention span areas. It is suggested that these patients should be followed carefully for academic achievement and should be given appropriate educational supports as it is necessary.