Eskişehir'de bir sağlıklı kalp programı uygulaması
A special healthy heart program application at the Eskisehir district
- Tez No: 247452
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA METİNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma Eskişehir'in Çukurhisar (müdahale) ve Muttalip (kontrol) mahallelerinde, yarı deneysel müdahale çalışması tipinde, halkta Kalp Damar Hastalıkları (KDH) konusunda uygun davranış değişikliği sağlamak amacıyla Ocak 2008-Kasım 2009 tarihleri arasında iki aşamalı olarak planlandı. Müdahale için çok çeşitli eğitim materyalleri hazırlandı. Her iki bölgede bireylere Framingham risk faktörlerinin ve 10 yıl içinde KDH geçirme riskinin yazıldığı katılım formları dağıtıldı. Diğer eğitim materyalleri ise müdahale bölgesine dağıtıldı. Birinci aşama 2766 kişide, ikinci aşama 778 kişide gerçekleşti. Birinci aşamada Framingham Risk puanının %10'un üzerinde olma sıklığı kontrol bölgesinde erkeklerde %22.9, kadınlarda %14.9, müdahale bölgesinde erkeklerde %26.2, kadınlarda %18.1 olup puanlama açısından erkek ve kadınlarda kontrol ve müdahale bölgeleri arasında bir fark bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was carried out in Eskişehir?s Çukurhisar (intervention) and Muttalip districts (control) which bear semi-rural characteristics, in the type of semi-experimental intervention and was planned to provide the public with the required behavioural change regarding CVD in January 2008-October 2009 as a two-phased study. Various training materials were prepared for the intervention. The individuals in both areas were distributed a participation form indicating the risk of having a CVD within 10 years.Other training materials were distributed to the intervention area. The first phase was performed on 2766 persons. The second phase was performed on 778 persons. At the first phase, the frequency of Framingham Risk score (FRS) above 10% is 22.9% for males and 14.9% for females in control area, 26.2% for males and 18.1% for females in intervention area and no difference was found between male and female in terms of scoring for control and intervention areas (p>0.05).