Bilgisayar destekli hastane uygulaması hasta kabul ve faturalama alt sistemi
- Tez No: 24746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Hasta Kabul ve Ücretlendirme hizmetleri için mevcut imkanlar kullanılarak ve hastane idaresinin talepleri de gözönüne alınarak bir yazılım geliştirilmesi amaçlanmıştır. IBM; VM/SP (Virtual Machine/System Product), CSP (Cross System Product) ve SQL (Structure Query Language/Data System) sırasıyla işletim sistemi, programlama lisanı ve veri tabanı olarak kullanılmıştır. Buna ilaveten bu yazılımın hastanenin diğer hizmetleri için geliştirilecek yazılımlara taban teşkil etmesi de ayrıca gaye edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study it is aimed to develope a software for the patient admission and charging services of Research Hospital of Atatürk University using present facilities and considering the demands of hospital administration. IBM VM/SP (Virtual Machine/System Product), CSP (Cross System Product) and SQL/DS (Structure Query Language/Data System) are used as the operating system, the programming language and data base respectively. In addition it is also aimed to make this project as bases for the development of other softwares for other services of the hospital.