Farklı dental anestezi tekniklerinin ağrı ve anksiyete üzerindeki etkisinin fizyolojik ve biyokimyasal parametrelerle değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different dental anesthesia techniques on pain and anxiety with psychometric and biochemical parameters
  1. Tez No: 749614
  2. Yazar: ÖZGE ANIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KESKİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, çocuk hastalarda geleneksel yöntemle ve bilgisayar destekli anestezi cihazı (Sleeper One) ile uygulanan infiltratif anestezi uygulamalarının, ağrı ve anksiyete üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladı. Çalışmaya, Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Kliniği'ne başvuran 7-11 yaş aralığındaki 60 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı (n=30): Kontrol grubu (geleneksel infiltratif anestezi), Çalışma grubu (Sleeper One ile uygulanan infiltratif anestezi). Lokal anestezi uygulamalarının ağrı ve anksiyete üzerindeki etkisi, Sayısal Ağrı Skalası (VAS), Wong Baker Yüz Skalası (WBS), Modifiye Edilmiş Çocuk Dental Anksiyete Skalası (MCDAS), FLACC (Yüz, Bacaklar, Aktivite değerlendirmesi, Ağlama durumu, Teselli edilebilirlik) ölçeği, nabız, oksijen saturasyonu (SpO2) ve tükürük kortizol seviyesi ölçümü ile değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Çalışmada, ağrı ve anksiyetenin yaş ve cinsiyet ile bir ilişkisi olmadığı bulundu. Anestezi uygulaması ile hem kontrol hem de çalışma grubunda artmış nabız değerleri elde edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of infiltrative anesthesia applications applied with traditional method and computer assisted anesthesia device (Sleeper One) on pain and anxiety in pediatric patients. Sixty patients aged between 7-11 years who applied to Gaziantep University Faculty of Dentistry Pedodontics Clinic were included in the study. The patients were randomly divided into two groups (n=30); Control group (traditional infiltrative anesthesia) and Study group (infiltrative anesthesia with Sleeper One). Effect of local anesthesia applications on pain and anxiety were evaluated with Numerical Pain Scale (VAS), Wong Baker Face Scale (WBS), Modified Pediatric Dental Anxiety Scale (MCDAS), FLACC Scale (Face, Legs, Activity assessment, Crying state, Consolability), heart rate, oxygen saturation (SpO2), and salivary cortisol level measurement. Obtained data were analyzed statistically. The study found that pain and anxiety were not associated with age and gender. With the application of anesthesia, increased heart rate values were obtained in both the control and study groups (p0.05).