Sağlık sistemlerinde istatistiksel metot destekli süreç değerlendirmesi: Bir hastane uygulaması
Statistical method supported process evaluation in health systems: A hospital application
  1. Tez No: 477586
  2. Yazar: ASIM LEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEMİN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Toplumsal olarak son yıllarda giderek artan evde bakım ihtiyacının özellikle geriatrik hasta grubunda önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Evde Sağlık Hizmetleri ile hem polikliniklerde hem de acil servislerde oluşan yoğunluğun azaltılması ve hastaların kendi sosyal ortamlarından koparılmamaları amaçlanmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak bir hastanenin (Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi) acil servisi bir yıllık süre içerisinde hastaların sahip oldukları hastalık çeşitleri ve yaş grupları hasta sayılarına göre incelenmiştir. Ardından bir simülasyon programı yardımıyla her vakaya atanan triyaj kodları kullanılarak bu acil servis sisteminin modellemesi yapılmıştır. Sistem önce tüm hastalar baz alınarak çalıştırılmış, daha sonra geriatrik yaş grubu modelden çıkartılarak tekrar çalıştırılmıştır. Çıkan sonuçlarda Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi Acil Servisi servis sürelerinde ciddi bir azalma olduğu görülmüştür. Geriatrik grubun Evde Sağlık Hizmetleri'ne yönlendirilmesinin, günümüzde sağlanan desteklerin giderek artması ve hastanın kendi ev ortamında tedavi görmesinden dolayı, tedavi süreci üzerinde hasta ve hasta yakını (bakım sağlayan) için olumlu bir etki yaratacağı düşünülmektedir. Ayrıca çalışma içerisinde Evde Sağlık Hizmetleri hastalarına ve bakım sağlayanlarına geçerlilik ve güvenirliği kabul edilmiş olan“SMMST (Standardize Mini Mental Statü Testi)”uygulanmıştır. Hasta ve bakım sağlayanının mental durumları ile hastanın beslenmesi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Çalışmada uygulanan anketler ve hastaların beslenme durumları bir istatiksel analiz paket programı olan SPSS yardımıyla analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar ile hem evde bakım ile ilgili bir veri havuzu oluşturulmak istenmekte hem de hastalara ve bakım sağlayan kişilere verilen eğitimin yaygınlaştırılmasıyla Evde Sağlık Hizmeti'nin sağladığı verimin arttırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Socially, the increasing need for home care in recent years is known to play a particularly important role in the geriatric patient group. It is aimed to reduce the concentration of both in the outpatient clinics and the emergency departments with the health services at home and not to be torn from the patients' own social environment. In this study, firstly the emergency department of a hospital (Gaziemir Nevvar Salih İşgören State Hospital) examined the types of diseases and age groups of patients in terms of patient numbers within a year. Then, with the help of a simulation program, this emergency service system was modeled by using triage codes assigned to each case. The system was first run on the basis of all the patients, then removed from the geriatric age group and rerun. It was seen that Gaziemir Nevvar Salih İşgören State Hospital Emergency Service had a serious decrease in the service period. The steering of the geriatric group to Home Health Services is thought to have a positive impact on the patient and patient affinity (caregiver) over the treatment process, as the support provided today is steadily increasing and the patient is being treated in their own home environment. In addition,“SMMST (Standardized Mini Mental Status Test)”, which has been accepted as valid and reliable, has been applied to Home Health Care patients and care providers. The relationship between the mental status of the patient and caregiver and the nutrition of the patient was assessed. Questionnaires and nutritional status of the patients were analyzed by SPSS, a statistical analysis package program. With the results obtained, it is aimed to establish a data pool related to home care and it is aimed to increase the efficiency provided by Home Health Care Service by spreading the education given to the people providing the illness and care.