Lornoksikamın oral yolla kullanılan uzun etkili katı dozaj şekillerinin hazırlanması üzerine çalışmalar
Studies on preparing oral solid sustained release dosage form of lornoxicam
  1. Tez No: 247471
  2. Yazar: PINAR GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT GÖNÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada 3- 4 saatlik plazma eliminasyon yarılanma ömrüne sahip nonsteroidal analjezik antiinflamatuvar (NSAİ) bir ilaç olan lornoksikamın uzun etkili mantolu tabletleri hazırlandı. Lornoksikam piyasada enjektabl toz flakon (4mg/ml) ve rapid film kaplı tablet (8mg) şeklinde bulunmaktadır. Günde iki veya üç kez tekrarlanan dozlarla kullanılan ilacın, uzun etkili salım gösteren ticari formu bulunmamaktadır.Mantolu tabletler iç kısımda 12 mg lornoksikam içeren uzun etkili salım yapan bir çekirdek tablet ile bu tabletin etrafını kaplayan ve hızlı ilaç salımı yapan 4 mg lornoksikam içeren bir manto tabakasının doğrudan basım yöntemi kullanılması ile hazırlandı. Bunun için hidroksipropilmetil selüloz (HPMC); % 15 ve % 20 , polivinil prolidon (PVP K 90); % 5 ve % 10, Carbopol® 971P; % 15 ve % 20 ve HPMC:PVP K90 (10:5) ve (15:5) kullanılarak uzun etkili ilaç salımı yapan çekirdek tabletler hazırlandı. Hızlı ilaç salımı yapan manto tabakasında mikrokristalize selüloz, laktoz ve dağıtıcı madde olarak Starch® 1500 (% 10) kullanıldı. Çekirdek tabletler 3500 psi, mantolu tabletler 2000 psi basım kuvveti kullanılarak basıldı.Çekirdek ve mantolu tabletler üzerinde ağırlık sapması, çap-kalınlık, % ufalanabilirlik, kırılma kuvveti tayinleri yanında çekirdek tabletlerde ayrıca şişme indeksi ve mantolu tabletlerde dağılma süresi tayini yapıldı.Çekirdek ve mantolu tabletlerden ilacın salımı in vitro çözünme testi ile pH 7.4 fosfat tampon çözeltisinde tayin edildi. Bu çalışmaların sonucunda, çekirdek tabletlerin uzun etkili ilaç salımını sağladığı tespit edildi. En yüksek ilaç salımı 8. saatte % 60.14 ± 0.11 ile % 15 Carbopol® 971P ile hazırlanan çekirdek tabletlerde görülürken 24. saatte en yüksek ilaç salımı % 96.99 ± 0.14 ile HPMC:PVP K90 (10:5) ile hazırlanan çekirdek tabletlerde tespit edildi.Buna karşın Mantolu tabletler üzerinde yapılan dağılma testi sonucunda manto tabakasının 45 ± 0.016 saniye içinde dağıldığı tespit edildi. Mantolu tabletlerden ilaç salımının çekirdek tabletlerin aksine beklendiği gibi hızla başladığı görüldü. 0.25. saatte en yüksek değerin % 28.71 ± 0.13 ile HPMC:PVP K90 (10:5) ile hazırlanan formülasyona ait olduğu ve ilaç salımının devam ederek 24. saatte % 101.98 ± 0,53 e ulaştığı tespit edildi. Lornoksikam mantolu tabletlerden salım hız kinetikleri hesaplandığında % 20 HPMC, % 15 Carbopol® 971P, % 20 Carbopol® 971P ve HPMC:PVP K90 (15:5) polimerleri ile hazırlanan mantolu tabletlerin 0. derece kinetiğe uygun ilaç salımı gerçekleştirdiği tespit edilmiştir.Sonuç olarak lornoksikam mantolu tabletlerinin in vitro ilaç salımında başlangıçta hızlı ve takiben 24 saate kadar devam eden uzun etkili ilaç salımı yaptığı tespit edilmiştir. Bu preparatın özellikle akut ağrıların kısa sürede giderilmesi ve yeni doz alımına gerek kalmadan etkinin devam etmesi bakımından geleneksel tabletlere alternatif olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sustained release mantle tablets of lornoxicam which is a nonsteroidal analgesic antiinflammatory (NSAI) drug with a 3-4 hours plasma half-life were prepared in this study. There are injectable powder vial (4 mg/mL) and rapid film coated tablet (8 mg) forms and there is no controlled release dosage forms of Lornoxicam in the market. Mantle tablets composed of an fast release layer coating included 4 mg drug substance, a sustained release core which includes 12 mg of Lornoxicam were prepared by direct compression method. For this aim, HPMC; % 15 and % 20, PVP K 90; % 5 and % 10, Carbopol® 971P; % 15 and % 20 and HPMC:PVP K90 (10:5 ve 15:5) were used in the core which released the drug in a long time period. Microcristali cellulose, lactose and as a disintegrant Starch® 1500 (%10) were used in the coating layer that displayed fast drug release. Core tabelets were prepared with 3500 psi and mantle tablets were prepared with 2000 psi pressure.Weight variation, diameter and thickness, friability %, hardness of cores and mantle tablets were determined. Additionally, swelling index on core and disintegration time on mantle tablets were also determined. In vitro drug release from core and mantle tablets was studied in pH 7.4 phosphate buffer solution. It was found out that cores provided sustained drug release according to the data. The highest drug release from cores was observed as 60.14% ±0.11 with Carbopol 15 % at 8th hour and 96.99% ±0.14 with HPMC:PVP K90 (10:5) at 24th hour depending on polimers and their ratios while coating layer disintegrated in 45 seconds. Whereas, mantle tablets released as expected 28.71%±0.13 of drug at 15 minutes followed by 101.98 %±0.53 at 24 th hour.As a result, % 20 HPMC, % 15 Carbopol® 971P, % 20 Carbopol® 971P ve HPMC:PVP K90 (15:5) were released according to zero order kinetic profile. It was concluded that mantle tablets of lornoxicam could be an alternative form in order to overcome acut pain in a short time and to maintain its effect without administration of a repeated doses.