Farklı platform boyutlarına sahip implantların peri-implanter dokular üzerindeki etkilerinin klinik incelenmesi
Clinical effect of different platform dimensions on peri-implant tissues
  1. Tez No: 247496
  2. Yazar: BAHATTİN ALPER GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral İmplantoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde diş eksikliklerinin modern tedavisi diş implantları kullanılarak yapılmaktadır. Peri-implanter sert ve yumuşak dokuların stabilizasyonunun sağlanması ve uzun dönem korunması başarının elde edilmesinde birincil önem taşımaktadır. Özellikle erken veya geç dönem kemik rezorpsiyonları peri-implanter sağlığın kazanılması ve korunmasında engel oluşturabilir. Peri-implanter sert ve yumuşak dokunun implantasyon sonrası korunmasında implant dizaynları etkilidir. Peri-implanter kemikte özellikle implantın 1/3 kuronal bölgesinde oluşan stresi azaltmak ve uzun dönemde bu bölgede meydana gelen kemik rezorpsiyonunu önlemek için çeşitli implant dizaynları geliştirilmiştir.Bu çalışmanın amacı konvansiyonel implant dizaynları (kontrol) ile yeni geliştirilen platform değişim özelliğine sahip implantların (test) klinik değerlendirilmesini karşılaştırmalı olarak yapmaktır. Klinik çalışmada, 25 hastaya 50'si kontrol ve 43'ü test grubu olmak üzere toplam 93 adet implant yerleştirilmiştir. Tüm hastalarda yerleşim tork değerleri kayıt edilmiştir. İmplant stabilitesi cerrahi sırasında ve yükleme öncesi RFA (Rezonans Frekans Analizi) ile ölçülmüştür. Marjinal kemik kaybı DVT (Dental Volumetrik Tomografi) kullanılarak ölçülmüştür. Yükleme sonrası peri-implanter dokuların sağlığının takibi için modifiye plak indeksi, gingival indeks ve sondalama derinlikleri kayıt edilmiştir. Test grubunda bir implant başarısız olmuştur. Bu çalışmanın sonucunda platform değişimi yapılan test implantlarında, konvansiyonel (kontrol) implantlara göre yükleme yapılmasından 1 yıl sonra daha az kemik rezorpsiyonu görülmüştür. 2. RFA ölçümlerinde test ve kontrol grupları arasında fark bulunmamıştır. Test ve kontrol grubundaki peri-implanter yumuşak dokudaki ölçüm değerleri diş etinin sağlıklı olduğunu destekleyecek şekilde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of modern dentistry is to restore the patient to normal function, comfort, contour and esthetics. At the present time, in order to replace the missing teeth, dental implants are the treatment of choice. Stabilization of peri-implant hard and soft tissues and the long term maintenance are primitive on the road to success. Early and late term bone loss can be the obstacle in the achievement and preservation of peri-implant health. Different implant designs have been developed to reduce the stress level and to prevent the long term bone loss in the peri-implant bone, especially in the 1/3 coronally region of the implant body.The aim of this study is to clinically evaluate the conventional implant designs versus newly introduced platform switching implants relatively. In this clinical study 25 patients have received 93 (50 control, 43 test group) dental implants. Insertion torque loads have been noted for all the patients. Implant stability have been determined by RFA (Resonance Frequency Analysis) during the surgery and before loading. Marginal bone loss values have been determined with DVT. After loading, for the follow-up of peri-implant tissue health, modified plaque index, gingival index and probing depth scores have been noted. One implant of the test group has been lost. According to the results of this study, as a conclusion, for the test implants that are platform switched, marginal bone loss scores have been found to be less than the conventionally designed implants after one year of loading. No difference was found between test and control groups related with second ISQ measurement. Healthy peri-implant soft tissue conditions were found in both test and control groups.