Meme kanserli kadınlarda cinsel yaşam değişiklikleri ve etkileyen faktörler
Changes and factors that influence the sexual lives of women with breast cancer
  1. Tez No: 247555
  2. Yazar: BİRGÜL VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜGEN GÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, meme kanserli kadınlarda cinsel yaşam değişikliklerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Veri toplamada, meme kanserli kadınların bireysel özelliklerini belirlemeye yönelik hazırlanan hasta bilgi formu, seksüel değişiklikler ile ilgili soru formu, Çok Yönlü Beden İmajı Algısı Ölçeği, Genel Sağlık Anketi, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve cinsel yaşama ilişkin bilgi gereksinimleri ile ilgili soru formu kullanılmıştır. Analizlerde İki grup arasındaki farkı karşılaştırmada; süreksiz değişkenler için“Ki-kare”önemlilik testi, ortalamaların istatistiksel farklılığı için Mann Whitney U analizi, sürekli değişkenler arasındaki ilişkileri saptamada Pearson korelasyon testi, cinsel yaşam değişiklikleri üzerindeki risk değişkenlerini belirlemek için Lojistik Regresyon testi kullanılmıştır.Araştırmanın örneklemini Mayıs-Ekim 2008 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesinde takip ve tedavi edilen 55 meme kanserli kadın oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted cross sectionally, in order to determine the changes and the factors that influence the sexual lives of women with breast cancer For data collection, a patient information form that is intended to determine the individual features of women with breast cancer, a questionnaire regarding sexual changes, an Omnidirectional Physic-Self Correlation Scale, a General Health Questionaire, a Multidimensional Percieved Social Support Scale and a questionaire regarding the knowledge requirements in respect of sexual life have been employed. For comparing the differences between the two groups in the analyses, a Chi Square Test, for the determination of the statistical differentness of the averages, a Mann Whitney U analysis, for determining the correlations between the continous parameters, a Pearson correlation test, and for specifying the risk variables on the sexual life, a logistic regression analysis have been applied.The sample of the research is formed by 55 women with breast cancer, that are diagnosed and treated in Dicle University Oncology Hospital, during May to September 2008.