Kronik viral hepatitlerde karaciğer fibrozisinin değerlendirilmesinde serum hyaluronik asit düzeyinin yeri
  1. Tez No: 247633
  2. Yazar: NESLİHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN KADANALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik viral hepatitli hastalarda karaciğer fibrozisinindeğerlendirilmesinde invaziv olmayan biyokimyasal belirleyicilerden serum hyaluronikasitin yerinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve yöntemler: Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi KlinikMikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'ne 2008-2009 yılları arasında kronikhepatit B ve kronik hepatit C tanısı ile yatırılıp tedavilerini düzenlemek için karaciğerbiopsisi planlanan 48 kronik hepatit B, 32 kronik hepatit C olmak üzere toplam 80 hastaalındı. Fibrozis sonuçlarına göre istatistiksel değerlendirme yapmak için hastalar 2gruba ayrıldı. Evre 0,1,2 olanlar grup 1 (fibrozisi olmayan veya hafif f ibrozisi olanhastalar), evre 3,4 olanlar grup 2 (ağır fibrozisi olan hastalar) olarak değerlendirildi.Serum hyaluronik asit düzeylerini belirlemek için hastalardan biopsi ile eş zamanlı kanalındı, santrifüj edilerek serumları ayrıldı. Bu serumlar çalışmanın yapılacağı günekadar uygun koşullarda saklandı. Sonuçlara ELISA yöntemiyle bakıldı. İki gruparasında HA düzeyleri ile birlikte hastaların yaşları, cinsiyetleri, AST, ALT, ALP, GGT,PLT, PT, PTT ve viral yükleri karşılaştırıldı. Sonuçların değerlendirilmesinde ikilisayısal değişkenlerin karşılaştırırılmasında student- t testi, çoklu karşılaştırmalar içinone-way anova testi kullanıldı.Bulgular: Bizim çalışmamızda artan fibrozis derecesi ile HA düzeyininyükseldiği tespit edildi (p=0,003). Kronik hepatit B ve kronik hepatit C hastalarıarasında HA düzeyi karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı sonuç bulunmadıfakat fibrozis derecesi ile HA düzeyinin arttığı belirlendi. Grup 2'de AST ve kronikhepatit B viral yük düzeyi grup 1'e göre yüksek bulundu. Yaş, cinsiyet, ALT, GGT,ALP, PLT, PT, PTT, Bilirubinler ve kronik hepatit C viral yükünde iki grup arasındaanlamlı bir fark tespit edilmedi.Sonuç: Serum hyaluronik asit düzeyinin kronik hepatit B'li ve kronik hepatitC'li hastalarda karaciğer fibrozisinin ağırlığı ile korele olduğu bu nedenle karaciğerdesiroza geçiş süreci olan ağır fibrozis ve sirozun belirlenmesinde fibrozisin yayılımınıgösteren noninvaziv bir belirteç olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to investigate the value of hyaluronic acidlevels, a non-invasive biochemıcal marker for the evolvation of liver fibrosis in patientswith chronic hepatitis.Material and Methods: The study comprised 80 patients in Ataturk UniversityInfectious Disease Clinic (48 with chronic hepatitis B and 32 with chronic hepatitis C)between 2008-2009. Patients were grouped into two for statistical analysis according totheir liver fibrosis stage. Mild for no fibrosis (Stage 0,1,2) was accepted as group 1,severe fibrosis (stage3,4) was evaluated as group 2 For determining serum hyaluronicasit levels concomitantly to liver biopsy blood was taken, sentrifuged, serums wereseperated. This serums were kept in suitable conditions untill they were studied withELISA method . Serum hyaluronic acıd, as well as serum ALT, AST, ALP, GGT, PLT,PT, PTT, HCV RNA, HBV DNA viral load were compared between two groups. Forevaluating results, comparing binary numerical variables student-t test, for multiplecomparisons one way anova test were used.Results: İn our study serum hyaluronic acit levels were signifıcantly increasingin patients with increasing fibrosis (p=0,003). When comparing HA between chronichepatitis B and chronic hepatitis C; there is no statistical signifıcance. However HAlevel were directly proportional to liver fibrosis. In group 2 AST, hepatit B DNA levelwere higher compare to group1. There is no statistical significance between age, sex,ALT, GGT, ALP, PLT, PT, PTT, bilirubin, HCVRNA levels comparing 2 groups.Conclusıons: There is significant correlation between serum HA levels andseverity of liver fibrosis. For thıs reason in determination of severe fibrosis which is atransition time to cirrhosis and cirrhosis it self, HA levels seems to be a useful marker