Siroz olgularında dinamik BT bulgularının klinik ve laboratuvar bulgularıyla ilişkisi
Relationship between clinic -laboratory findings and dynanmic BT findings in cirrhosis cases,
- Tez No: 247634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Siroz diger kronik karaciger hastalıkları tipleriyle beraber National Digestive Diseases InformationClearinghouse (NDDIC) verilerine göre 1994'den beri Amerika Birlesik devletlerindeki en sık ölümnedenleri arasında 10. sıradadır. Sebep oldugu komplikasyonlar ve HCC nedeniyle önemli ekonomikmaliyetlere neden olmaktadır. Sirozun tanısı karaciger biyopsisi veya klinik, laboratuvar veyagörüntüleme yöntemleri ile konur. Biyopsi en kesin tanı yöntemidir.Sirozun klinik agırlıgı Child -Turcotte-Pugh (CTP) Sınıflamasıyla ortaya konabilir bu sınıflama içinasit, ensefalopati, total bilirübin düzeyi, albümin düzeyi ve PTZ uzama süresi (INR degeri)hesaplanarak buna karsılık gelen puan dereceleri toplanır. Bu sınıflama her hasta için ve hastanınherkontrole gelisinde tekrarlanır ve belirli düzeyde is gücüne ve ekonomik kayba malolmaktadır. Sirozfizyopatolojisi geregi karaciger parankiminde perfüzyon farklılıkları ve anatomik degisikliklere nedenolur. Bu degisiklikler kaudat lobu, sag lobun tamamını ve sol lobun medial segmentini içine alır.Karaciger anatomisindeki bu degisiklikler bilgisayarlı tomografi imajlarında ortaya konabilir ve boyutfarklılıkları ölçülebilir.2005-2009 yılları arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesindedegerlendirilip kronik karaciger hastalıgı ve siroz tanı ve ön tanıları alan ve yine bu dönemdeRadiodiagnostik Anabilimdalında trifazik abdominal tomografi incelemesiyapılan 116'sı kadın ,153'üerkek olmak üzere toplam 269 hasta geriye dönük olarak hastane bilgi islem sisteminden taranmıs veTrifazik Bilgisayarlı Tomografi görüntülerine Radiodiagnostik Anabilimdalında arsivlerdenulasılmıstır. Aynı hastalaların Child sınıflaması hastanemiz bilgi islem sistemindeki verileredayanarak hesaplanmıstır. Her hastanın tomografi görüntlerindeki kaudatlob sag lob oranı, modifiyekaudat lob sag lob oranı ve periportal mesafesi child skorlarıyla mukayese edilmistir.
Özet (Çeviri)
Cirrhosis is the 10th of most frequent death causes in United States of America with the other chronicliver disease types according to National Digestive Diseases Information Clearinghouse (NDDIC)data since 1994. It causes important economic expenses because of its complications and HCC.Cirrhosis is diagnosed with liver biopsy or clinical, laboratory or imaging techniques. Biopsy is themost accurate diagnosis method. Clinical severity of cirrhosis can be exerted by Child -Turcotte-Pugh(CTP) Classification. For this classification; acid, encephalopathy, total bilirubin level, albumin leveland PTZ elongation time (INR value) are calculated and all the scores are added together. Thisclassification is recurred for every patient and at every consultation and it costs a particular workpower and economical loss. Cirrhosis causes perfusion diversity and anatomical changes in liverparanchima due to its physiopathology. These changes involve caudate lobe, whole right lobe andmedial segment of the left lobe. These changes in the liver anatomy can be exhibited in computerizedtomography images and size differences can be measured.A total of 269 patients; 116 women and 153 men, who were consulted in Zonguldak KaraelmasUniversity Faculty of Medicine, diagnosed and prediagnosed with chronic liver disease and cirrhosisand at the same time, took a triphasic abdominal tomography examination at RadiodiagnosticDepartment, were scanned in hospital data system retrospectivelyand Triphasic ComputerizedTomography images were reached at archives belonging to Radiodiagnostic Department. Childclassification of same patients were calculated according to data in the hospital system. Caudate lobe/right lobe ratio, modified caudate lobe/right lobe ratio and periportal distance in the tomographyimages of every patient were compared with child scores. Statistical significance of these methodsand their statistical consistency were calculated.