Doymamış bisiklik endoperaksitlerin conduritol ve conduritol türevlerinin sentezine uygulaması
- Tez No: 24765
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Conduriîol C 3, aminoconduritol F4 90 ve tabii ürün olan Conduriîol A % Conduriîol F 6 ve Toxocarol 65a yeni yöntemlerle senîezlendi. Endoperoksiîin 13 P(OEi)3 ile düzenlenmesi sonucu elde edilen monoepoksitin 84 asidik ortamda hidrolizi ile Conduritol F'yi 6, ammonolizi ile aminoconduritol F4'ün 90 sentezi için önemli bir ara bileşik olan amino-hidroksi-ketal 89 oluşturulup bunun asidik ortamda hidrolizi ile aminoconduritol F4 90 stereospesifik olarak sentezlendi. Endoperoksiîin 13 NEî3 ile düzenlenmesi sonucu oluşan hidroksi-enon 85 bileşiğinin NaBH4 /CeCI3 indirgenmesi ile Conduritol A ya 1 giden 14 ve Conduritol C'ye 3 giden 88 karışımı elde edildi. Siklohekzen endoperoksiîin 70 tiyoüre ile indirgenmesi ile 80, bunun asetilizasyonu ve KMnÛ4 oksidasyonu sonucu bir doğal ürün îoxocarorün 65a senîezi stereospesifik olarak gerçekleştirildi. Conduritol D 4 senîezini gerçekleşîirmek için cis-dioPün 14 Mn02 ve PCC yükseltgenmesi başarılamadı.
Özet (Çeviri)
îi SUMMARY New methods for the syntheses of Conduritol C, aminoconduritol F4 and of naturally occuring compounds Conduritol A, Conduritol F and toxocarol were developed. Monoepoxide 84 was obtained by P(OEt)3 deoxygenation of endoperoxide 13. Acid-catalyzed ring opening reaction of 84 yielded Conduritol F. Ammonolysis of 84 resulted in the formation of 89 that could yield aminoconduriîoi F4 on hydrolysis. Hydroxyenon 85 was synthesized by NEÎ3 rearrangement of endoperoxide 13. The reduction of 85 with NaBH4-CeCI3 yielded 14 and 88 which could be converted into Conduritol A and Conduritol C, respectively, on further reactions. Cyclohexenediol obtained by thiourea reduction of endoperoxide 70 was converted into corresponding diacetate 86. Naîuraiy occuring toxocarol could be synthesized from the KMn04-Oxidation reaction of this diacetate 86 followed by deactyiization.