Pubertal büyüme atılımının radyolojik ve endokrinolojik muayene yöntemleri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of pubertal growth spurt with radiological and endocrinological examination methods
- Tez No: 650722
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİME SEMA YÜKSEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bireylerin pubertal büyüme atılımı ortodonti pratiğinde el-bilek filmleri, lateral sefalometrik ve panoramik filmler ile radyolojik olarak değerlendirilebilindiği gibi, çocuk endokrinoloji kliniklerinde puberte muayenesi ile de belirlenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı el-bilek filmlerine bağlı değerlendirme yöntemine göre pubertal büyüme atılım dönemi içerisinde bulunan bireylerin diğer radyolojik değerlendirme yöntemleri olan servikal vertebra ve diş gelişim evreleri ile endokrinolojik değerlendirme yöntemi olan pubertal muayene bulgularının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmaya, MP3cap büyüme gelişim döneminde, ortalama kronolojik yaşı 12,62±1,07 yıl, ortalama kemik yaşı 13,00±0,95 yıl olan 49 kız 49 erkek toplam 98 birey dâhil edilmiştir. Bireylerin servikal vertebra gelişim evreleri Baccetti yöntemine göre, diş gelişim evreleri Demirjian yöntemine göre, pubertal gelişim evreleri ise çocuk endokrinoloji kliniğinde Tanner ve Marshall yöntemine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pubertal growth spurt can be determined by evaluating radiological images such as hand and wrist radiographs, lateral cephalometric radiographs and panoramic radiographs in orthodontic practice, and puberty examination in pediatric endocrinology clinics. The aim of this study was to evaluate the relationships between cervical vertebral stages, tooth developmental stages and Tanner puberty developmental stages on patients within pubertal growth spurt. The sample consisted of 98 subjects (49 female, 49 male) within MP3cap stages, mean chronological age 12,62±1,07 years, mean skeletal age 13,00±0,95 years. Cervical vertebrae maturation was evaluated from lateral cephalometric radiographs according to the method of Baccetti et al. Dental development stages was evaluated from panoramic radiographs according to the method of Demirjian. Pubertal developmental stages was evaluated in pediatric endocrinology clinic according to the method of Tanner and Marshall. There was not significant relation between Tanner pubic hairy stages and cervical vertebra maturation stages both males and females (p>0,05).