Karaciğer kitlelerinin ayırıcı tanısında difuzyon MR
Diffusion MRI : In liver masses
- Tez No: 247678
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT TUNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Çalışmamızın amacı, solunum tetiklemeli single-shot echo-planar difüzyon MR (DW-SS-EPI) tekniğiyle, karaciğer lezyonlarının `görünür difüzyon katsayısını (ADC)' ölçmek ve lezyonların ayırıcı tanısına katkısını araştırmaktır. Çalışmada 118 hasta ve 134 fokal karaciğer kitlesi [35 kist, 48 hemanjiom, 4 fokal noduler hiperplazi (FNH), 31 metastaz, 14 hepatoselüler karsinom (HCC), 1 fibrolamellar karsinom, 1 kolanjioselüler karsinom; ortalama boyut, 18.4 mm; range 10-140 mm] 1.5 T, solunum tetiklemeli DW-SS-EPI MR tekniğiyle incelendi (b değerleri: 50, 400, 800 s/mm2). Tanılar karakteristik MR bulguları, histopatolojik veri ve takip görüntülemelerle konuldu. Farklı karakterdeki tüm lezyonların ADC değerleri ayrı ayrı ölçüldü ve lezyonların ayırıcı tanısı için eşik ADC değerleri belirlendi. Ortalama ADC değerleri (x10-3 mm2/s); 2.15, 1.57, 1.16, 1.08, 1.03 olup, sırasıyla kist, Hemanjiyom, FNH, metastaz, HCC' ye aittir. Ortalama ADC değerleri, metastazların FNH ve HCC' lerden ayırımı dışındaki tüm lezyonların ayırıcı tanısında anlamlıdır. Eşik ADC değeri 1.20x10-3 mm2/s olarak alındığında, tüm lezyonların % 88.5' inin benign-malign ayırımı yapılabilmiştir. Fokal karaciğer kitlelerinin ayırıcı tanısında, solunum tetiklemeli DW-SS-EPI sekansıyla ölçülen ADC değerleri, ayırıcı tanıda oldukça etkin bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study was to determine apparent diffusion coefficients (ADCs) of focal liver lesions on the basis of respiratory triggered diffusion-weighted single-shot echo-planar MR imaging sequence (DW-SS-EPİ) and to evaluate whether ADC measurements can be used to characterize lesions. One hundred and eighteen patients with 134 focal liver lesions [35 cysts, 48 hemangiomas, 4 focal noduler hyperplasias (FNH), 31 metastases, 14 hepatocellular carsinomas, 1 fibrolamellar carsinoma, 1 colanjiocellular carsinoma; mean size 18.4 mm; range 10-140 mm] were examined on a 1.5-T system using respiratory triggered DW-SS-EPI (b-values: 50, 400, 800 s/mm2). Results were correlated with characteristic MR findings, histopathologic data and follow-up imaging. The ADCs of different lesion types were compared and lesion discrimination using optimal thresholds for ADCs was evaluated. Mean ADCs (x10-3 mm2/s) were 2.15, 1.57, 1.16, 1.08, 1.03 for cysts, hemangiomas, FNHs, metastases and HCCs, respectively. Mean ADCs differed significantly for all lesion types except for comparison of metastases with HCCs and FNHs. Overall, % 88.5 of lesions were correctly classified as benign or malignant using a treshold value of 1.20x10-3mm2/s. Measurements of the ADCs of focal liver lesions on the basis of a respiratory triggered DW-SS-EPI sequence may constitute a useful supplementary method for lesion characterization.