Preoperatif sistemik inflamatuar yanıt indeksinin seröz epitelyal over kanserlerinde prognoz ve sağkalım üzerine etkisi
The effect of preoperative systemic inflammatory response index on prognosis and survival in serous epithelial ovarian cancers
- Tez No: 687286
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Preoperatif sistemik inflamatuar yanıt indeksi (SIRI) değerlerinin seröz epitelyal over kanserli hastaların prognozu ve sağkalım süreleri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Materyal-Metod: Çalışmamızda 01.01.2012-31.12.2020 tarihleri arasında adneksiyel kitle nedenli opere edilen ve nihai patoloji sonucu seröz epitelyal over kanseri gelen 162 hastanın retrospektif olarak dosya ve verilerine ulaşıldı. Operasyondan en geç 1 hafta öncesine kadar, hastalardan alınan periferik kan hemogram değerleri incelendi, nötrofil, monosit ve lenfosit sayılarına bakıldı. SIRI değerleri nötrofil x monosit/lenfosit formülü ile hesaplandı. Hastalarda ulaşılabilen tüm prognostik veriler, genel sağ kalım ve hastalıksız sağ kalım süreleri üzerine SIRI değerlerinin etkisi istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil olan hastalardan, 39'unun neoadjuvan kemoterapi aldığı, 121'inin neoadjuvan kemoterapi almadığı ve iki grubun SIRI değeri karşılaştırıldığında neoadjuvan kemoterapi alan grupta SIRI değerleri daha düşük saptandı ve istatistiksel olarak anlamlı bulundur (p:0,012). Hastalar cerrahi sonuçlarına göre değerlendirildiğinde 144 hastada optimal, 14 hastada suboptimal debulking yapılabilmiş olup iki grup SIRI değerlerine göre karşılaştırıldığında kötü prognoz göstergesi olan suboptimal debulking yapılabilen hastalarda SIRI değerinin daha yüksek olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p:0,013). FIGO evre, histolojik grade, nüks gelişimine göre SIRI değerlerini açısından hastalarda anlamlı fark bulunmadı. Genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım süreleri SIRI ile karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmadı. Ancak hastaların takip süre kısalığı nedeniyle hastalıksız sağkalım etkilenebileceğinden sağlıklı bireyleri dışlayıp bu gruptaki hastaları değerlendirdiğimizde yüksek SIRI değerine sahip hastaların hastalıksız sağkalım süreleri daha kısa bulundu ve fark istatistiksel olarak anlamlı izlendi (p:0,029). Sonuç: Seröz epitelyal over kanseri kötü bir prognostik gidişe sahiptir ve sağkalım oranları düşüktür. SIRI, her hastadan operasyon öncesi alınan tetkikler arasında bulunan, kan sayımı parametrelerinden hesaplanan, kolay ulaşılabilir, ucuz ve yeni bir belirteçtir. Seröz epitelyal over kanserinde prognostik faktör olarak kullanımı prognoz ve sağkalım öngörmede, operasyon öncesi ve sonrası tedavi planı yapmada, takip sıklığını ve süresini değerlendirmede faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate the effect of preoperative SIRI values on the prognosis and survival of patients with serous epithelial ovarian cancer. Material-Method: In our study, the files and data of 162 patients who were operated for adnexal mass between 01.01.2012 and 31.12.2020 and whose last pathology result was serous epithelial ovarian cancer were accessed retrospectively. Peripheral blood hemogram values taken at the latest 1 week before the operation were examined in all patients. Neutrophil, monocytes and lymphocyte counts were measured. Systemic Inflammatory Response Index (SIRI) values were calculated using the neutrophilxmonocyte/lymphocyte formula. All of our prognostic data available in our patients, the effects of SIRI values on overall survival and disease-free survival were statistically compared. Result: Among our patients included in our study, 39 individuals received neoadjuvant chemotherapy, 121 individuals did not receive neoadjuvant chemotherapy. When the SIRI values of the two groups were compared, the SIRI values were lower in the group that received neoadjuvant chemotherapy and were found to be statistically significant (p:0.012). When the patients were evaluated according to the surgical results, it was observed that optimal debulking was performed in 144 patients and suboptimal debulking in 14 patients. When we evaluated the SIRI values in our patients according to FIGO stage, histological grade, and recurrence, no significant difference was found. There was no significant difference in overall survival and disease-free survival when compared with SIRI. However, since disease-free survival may be affected due to the short follow-up period of the patients, when we excluded the healthy individuals and evaluated the patients in this group, the disease-free survival times of the patients with high SIRI values were found to be shorter and the difference was statistically significant (p:0.029). Conclusion: Serous Epithelial ovarian cancer has a poor prognostic course and survival rates are very low. The Systemic Inflammatory Response Index (SIRI) is an easily accessible, inexpensive and new marker, which is calculated from blood count parameters, included in the preoperative examinations of each patient. Its use as a prognostic factor in serous epithelial ovarian cancer will be useful in predicting prognosis and survival, making pre- and post-operative treatment plans, and evaluating the frequency and duration of follow-up.