Evre III ve ıv epitelyal over kanseri tanılı neoadjuvan kemoterapi alan hastalarda prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 909583
  2. Yazar: DEMET KÖTEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLÇUN ÜMİT ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, evre III ve IV epitelyal over kanseri tanısı alan, neoadjuvan kemoterapi ile tedavi olan hastalarını etkileyen prognostik faktörlerin değerlendirilmesi, genel ve hastalıksız sağkalım üzerine olan etkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji kliniğine başvuran 2011-2021 tarihleri arasında evre III ve IV epitelyal over kanseri tanısı almış, neoadjuvan kemoterapi alan en az bir yıl takipte kalmış hastalardan oluşmaktadır. Prognostik faktörler; vücut kitle indeksi (BMI), histopatolojik alt tip, yaş, menopoz durumu, ECOG performans skoru, FİGO evrelemesi, genetik mutasyon varlığı (BRCA1, BRCA2, ATM, PALB2..), rezidüel hastalık, asit varlığı, serum CA125 düzeyleri, platelet, MPV, nötrofil, lenfosit, monosit, nötrofil/lenfosit oranı, lenfosit/monosit oranı, CRP, protein, LDH düzeyleri , albumin, CRP/albumin oranı, modifiye Glaskow prognostik skoru (mGPS),prognostik nutrisyonel indeks (PNI), sistemik inflamatuar cevap indeksi (SIRI) , sistemik inflamasyon indeksi (SII), pan-immun inflamasyon değeri (PIV), nüks durumu, neoadjuvan kemoterapi türü ve sayısı değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 22.0 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda ortaya çıkan veriler literatürde yer alan faz çalışmaları, retrospektif çalışmalar ve meta-analizlerle karşılaştırılarak yayınlanmıştır. Bulgular: Evre III ve IV epitelyal over kanseri neoadjuvan kemoterapi alan 86 hastayı çalışmamıza dahil edildi. Çalışmamızda prognoz ve sağkalım üzerinde etkili olan faktörleri değerlendirdik. Tüm hastalara ait medyan OS=55,1±8,7 %95 GA (38,1-72,1) ay olarak bulundu. Çalışmaya alınan 86 hastanın medyan yaş değeri 60,0 (31,0-83,0) olarak bulundu. Yaş gruplarında BMI gruplarında menopoz durum gruplarında grup içi OS karşılaştırmalarında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. ECOG skoru 0 olan hastaların OS'si 112,9±10,6 ay ve ECOG skoru 1 olan hastaların 43,2±5,1 aydı ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p 2.37 olan hastalarda daha kısa OS'ye sahip olduğu bulundu (p=0,018). NLO>2,37 olan grubun progresyon oranı NLO2,37 hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha uzun DFS'ye sahip olduğu bulundu (DFS=87,5±11,0 ay vs DFS=28,0±5,0 ay ve p=0,006). NLO>2,37 hastaların NLO2,69 olan hastalarda LMO2,69 olan gruba göre daha düşüktü (%27,7 vs %56,4 ve p=0,007)PLO256,91 hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha uzun olduğu bulundu (OS=117,5±31,4 ay vs OS=40,0±5,1 ay ve p=0,009). PLO>255,28 olan hastalarda PLO255,28 olan grubun hastalıksız sağkalım oranı PLO1983,89 olan hastaların OS=40,0±5,8 aydı ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0,007). ). SII>1392,47 olan hastaların SII 1397,47 olan grubun hastalıksız sağkalım oranı SII1,72 olan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha uzun OS'ye sahip olduğu bulundu (OS=85,2±11,2 ay vs OS=45,8±8,7 ay ve p=0,085). SIRI>1,22 olan hastaların SIRI1,22 olan grubun hastalıksız sağkalım oranı SIRI1589,69 olan hastaların OS=43,2±5,5 aydı ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0,009).PIV>1148,90 olan hastaların PIV 1148,90 olan grubun hastalıksız sağkalım oranı PIV
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the prognostic factors affecting patients diagnosed with stage III and IV epithelial ovarian cancer and treated with neoadjuvant chemotherapy and to investigate the effects on overall and disease-free survival. Materials and Methods: This retrospective study; It consists of patients who applied to the Medical Oncology clinic of Tepecik Training and Research Hospital of the University of Health Sciences, were diagnosed with stage III and IV epithelial ovarian cancer between 2011 and 2021, and received neoadjuvant chemotherapy and were followed up for at least one year. Prognostic factors; body mass index (BMI), histopathological subtype, age, menopausal status, ECOG performance score, FIGO staging, presence of genetic mutation (BRCA1, BRCA2, ATM, PALB2..), residual disease, presence of ascites, serum CA125 levels, platelet, MPV, neutrophil, lymphocyte, monocyte, neutrophil/lymphocyte ratio, lymphocyte/monocyte ratio, CRP, protein, LDH levels, albumin, CRP/albumin ratio, modified Glasgow prognostic score (mGPS), prognostic nutritional index (PNI), systemic inflammatory response index (SIRI), systemic inflammation index (SII), pan-immune inflammation value (PIV), relapse status, type and number of neoadjuvant chemotherapy were evaluated. Data were analyzed using SPSS version 22.0. The data resulting from the analyzes were published by comparing them with phase studies, retrospective studies and meta-analyses in the literature. Results: We included 86 patients with stage III and IV epithelial ovarian cancer who received neoadjuvant chemotherapy in our study. The median age of 86 patients was 60 years and the median BMI value was 27. 80.2% of the patients were in menopause. In our study, it was observed that age, BMI, and menopause did not affect survival. The rate of patients with an ECOG score of 1 was 29.1% and the rate of patients with an ECOG score of 0 was 70.9%. It was determined that patients with an ECOG score of 1 had a 3.2 times higher risk of progression, recurrence, and mortality than patients with a score of 0 (p = 0.003). The rates of patients with stage 3 and stage 4 were 47.7% and 52.3%, respectively. 95.3% of the patients had ascites. The most frequently observed histopathological subtype was shown to be serous type with 96.5%. According to mGPS classification, the good prognosis rate was 47.7%, the intermediate prognosis rate was 30.1%, and the poor prognosis rate was 15.1%. A statistically significant difference was also found between progression rates in mGPS patient groups (p = 0.046). Thrombocytosis was detected in 54.7% of the patients. It was determined that 98.8% of the patients received carboplatin-paclitaxel treatment as neoadjuvant CT. In our study, the effects of neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), lymphocyte/monocyte ratio (LMR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), SIRI, SII, PIV, PNI on survival were examined. NLR>2.37 cut-off value was found to have a higher risk of progression, recurrence and mortality (p=0.001). At the cut-off value of LMR>2.69, the risk of progression, recurrence and mortality was 2.0 times higher than in patients with LMR 255.28 had a 2.5 times higher risk of progression, recurrence and mortality than patients with PLR1.22 had a 6.6 times higher risk of progression, recurrence, and mortality than patients with SIRI1392.47 had a 2.8 times higher risk of progression, recurrence, and mortality than patients with SII>1392.47 (p=0.001). It was found that patients with PIV>1148.90 had a 2.1 times higher risk of progression, recurrence, and mortality than patients with PIV>1148.90 (p=0.008). It was found that PNI values did not have a predictive value on mortality and progression. Conclusion: Ovarian cancer is one of the most common gynecological cancers and has high mortality rates due to diagnosis at advanced stages and treatment failures. Surgical resection after neoadjuvant chemotherapy is one of the treatment options for patients diagnosed at an advanced stage and in whom complete resection is predicted not to be possible. Factors affecting prognosis help to develop personalized treatment strategies and determine treatment options more appropriately. Markers indicating the inflammatory process, which plays an important role in etiopathogenesis, have an impact on prognosis. In addition, various conditions such as CA-125, stage of the disease, BMI, menopause can also affect prognosis and treatment accordingly. It is important to determine the options.