Adana il merkezinde 1999'dan 2009'a Hepatit A seroprevalansında epidemiyolojik shift (Kayma)
Hepatitis A seroprevalence and epidemiological shift in central Adana, Turkey from 1999 to 2009
  1. Tez No: 247783
  2. Yazar: BANU İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ALHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Adana il merkezinde farklı sosyoekonomik düzey ve farklı yaş grubundaki çocuklarda Hepatit A Virüs (HAV) seroprevalansını belirlemek ve son 10 yılda oluşabilecek epidemiyolojik shift'i (kayma) saptamaktır.Gereç ve Yöntemler: 1999 yılında Yapıcıoğlu ve ark. Adana il merkezinde farklı sosyoekonomik seviyedeki, 2-16 yaş arasındaki 711 çocukta HAV seroprevalans çalışması yapmışlardı. 10 yıl sonra biz, aynı çalışmayı, aynı bölgede, aynı yöntem ile benzer popülasyonda tekrar yaptık. 2-16 yaş arası toplam 711 çocuktan kan alındı. Ailelerin sosyoekonomik düzeyleri (SED), Dünya Sağlık Teşkilatı'nın belirlediği kriterlere ve Türkiye'deki genel sosyoekonomik yapı dikkate alınarak belirlendi. Veriler toplandıktan sonra, puanlama yapılarak grup oluşturuldu. 3-9 puan alanlar SED Grup 1 (Düşük), 10-14 puan alanlar SED Grup 2 (Orta), 15-20 puan alanlar ise SED Grup 3 (Yüksek) olarak belirlendi. Total anti-HAV Architect cihazı ve CMIA (Chemiluminescent Immunoassay) yöntemi ile çalışıldı.Bulgular: 1999'dan 2009'a anti-HAV seroprevalansının 48-71 ay, 72-95 ay, 96-119 ay, 120-143 ay, 144-167 ay ve 168-198 ay yaş grubunda sırasıyla % 33,9'dan % 22,2'e, % 29,5'den % 25,3'e (p>0,05), % 52,2'den % 30,8'e, % 69,7'den % 35,2'e, % 66,9'dan % 37,7'e ve % 71,4'den % 47,3'e (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to carry out the anti-Hepatitis A virus (HAV) seroprevalence among children of different socioeconomic status and age groups in Adana city center and to determine the epidemiological shift that may have occurred in the last 10 years.Material and Method: In 1999, Yapıcıoğlu and et al. reported the anti-HAV seroprevalence in 711 children aged between 2 and 16 years children with various socioeconomic levels in Adana city center. Ten years later we repeated the same study at the same locations in a similar population with the same method. Blood samples were taken from a total of 711 children between the ages of 2-16 years. Socioeconomic statuses (SES) of the families were determined according to the World Health Organization criteria and the general socioeconomic structure of Turkey. After the data collection and scoring of the questionnaires, groups were formed based on the scores. Participants with scores of 3-9 formed SES Group 1 (low), scores of 10-14 formed SES Group 2 (medium) and scores of 15-20 formed SES Group 3 (high). The total anti-HAV was studied with Architect equipment and CMIA (Chemiluminescent Immunoassay) method.Results: From 1999 to 2009 anti-HAV seroprevalence declined from 33,9 % to 22,2 %, 29,5 % to 25,3 % (p>0,05), 52,2 % to 30,8 %, 69,7 % to 35,2 %, 66,9 % to 37,7 % and 71,4 % to 47,3 % (p0.05).