Normal bireylerde ve geniş lif nöropatisi olmayan tip 2 diabetik hastalarda ince lif hasarının kantitatif duyusal test (KDT) ile değerlendirilmesi
The assessment of small fiber damage in normal individuals and the patients with type 2 diabetes mellitus who have not large fiber neuropathy with quantitative sensory testing
- Tez No: 247845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kantitatif duyusal testtermal eşik değerlendirilmesi küçük lif nöropatisinin tespitinde, LANNS skalası da nöropatik ağrı tanısında kullanılmaktadır. Geniş lif nöropatisi olmayan tip 2 diyabetes mellituslu olgularda bu iki inceleme birlikte yapılarak, bu iki testin birbiriyle uyumlu sonuçlar verip vermediklerinin, birbirlerine üstünlüklerinin olup olmadığının araştırılması ve bu arada laboratuvarımıza ait değişik yaş gruplarına ait QST termal eşik değerlendirinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 20-69 yaş arası kadın ve erkek 100 normal birey ve EMG laboratuvarına dahiliye AD tarafından gönderilen ve geniş lif nöropatisi saptanmayan 50 tip 2 diyabetes mellituslu hasta çalışmaya alınmıştır. LANSS skalasına göre nöropatik ağrı tanısı alanlar ve almayanların verileri, hasta grubu ile uyumlu yaş ortalamasın sajip kontrol grubu verileri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quantitative sensory testing and thermal threshold evaluating is used in diagnosing small fiber sensory neuropathy and neuropathic pain. It was aimed to determine normal QST thermal threshold values and to compare the QST values of the normal controls and the patients with type 2 diabetes mellitus who have not large fiber neuropathy. In this comparison, separating to the patients group according to LANNS points, it was also aimed to determine whether there were QST abnormalities-i.e small fiber involvement- in the group with low LANSS points. One hundered man and female normal subjects between 20-69 years old and 50 patients with type 2 diabetes mellitus between 40-69 years old who were sended to our deparmant and EMG laboratory and in whom we couldn't determine clinical and electrophysiologic neuropathy were recruited.