Mitral anüler kalsifikasyonun endotel fonksiyon bozukluğu, karotis intima mediya kalınlığı ve serum Fetuin-A düzeyi ile ilişkisi
Association of mitral annular calcification with endothelial dysfunction , carotis intima media thickness and serum Fetuin-A level
- Tez No: 247846
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİDE AYTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Mitral anüler kalsifikasyon (MAK), mitral kapak anulusunun dejeneratif kalsifikasyonu ile karakterize bir hastalıktır. Temel patoloji, mitral anulusda kollajen yapının fibröz yapıya dönüşümü, lipid birikimi ve ardından gelişen kalsifikasyondur. Koroner arter hastalığına (KAH) benzer şekilde MAK gelişiminde de aterosklerotik mekanizmaların rol oynadığı düşünülmektedir. KAH' nda da endotel fonksiyonlarının bozulduğu ve karotis intima mediya kalınlığının (KİMK) arttığı gösterilmiştir. Plazma glikoproteinlerinden birisi olan fetuin-A, patolojik kalsifikasyonun en önemli inhibitörlerinden birisidir.Amaç: Çalışmamızda; MAK ile kardiyovasküler hastalık risk faktörleri, endotel fonksiyon bozukluğu, KİMK ve serum fetuin-A düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını incelemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Hastanemiz kardiyoloji servisinde yatan ve koroner anjiografi ile kanıtlanmış koroner arter hastalığı olan hastalar incelendi. Dahil edilme kriterlerine göre yaşları 45-86 arasında değişen (ortalama 64.9±8.2), transtorasik ekokardiyografide MAK' ı olan 40 hasta ile olmayan 40 hasta, toplam 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Endotel fonksiyonu, brakiyal arter ultrasonografisi ile endotel bağımlı vazodilatatör yanıt (EBVY) ve nitrat bağımlı vazodilatatör yanıt (NBVY) ölçümleri yapılarak değerlendirildi. Karotis arter ultrasonografisi yapılarak her iki taraftaki ana karotis arter posterior duvarından 3' er kez KİMK ölçüldü ve bu ölçümlerin aritmetik ortalamaları alındı. Hastalardan 12 saatlik açlık sonrası alınan kanlarda fetuin-A düzeyi ve diğer biyokimyasal parametreler bakıldı.Bulgular: Demografik ve biyokimyasal veriler karşılaştırıldığında, her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. MAK grubundaki ortalama EBVY kontrol grubundakinden istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. MAK grubundaki KİMK 1.13±0.2 mm iken kontrol grubunda 0.94±0.3mm idi. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi. MAK grubundaki ortalama serum fetuin-A düzeyi 2.9±0.1 ng/ml iken kontrol grubunda 3.0±0.2 ng/ml idi. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi. EBVY ile serum fetuin-A düzeyi arasında güçlü derecede bir korelasyon saptandı. KİMK ile EBVY arasında güçlü derecede, serum fetuin-A düzeyi arasında ise orta derecede negatif korelasyon saptandı. HsCRP ile EBVY arasında güçlü derecede negatif korelasyon saptandı. Regresyon analizleri sonucunda serum fetuin-A düzeyi ve KİMK' nın MAK için bağımsız risk faktörleri olduğu saptandı. Serum fetuin-A düzeyi için 2.93 ng/ml kestirim değerinin %72.5 duyarlılık, %62.5 özgüllükle, intima mediya kalınlığı için ise 1 mm kestirim değerinin %67.5 duyarlılık, %65 özgüllükle MAK tanısı koymada kullanılabileceği tespit edildi.Sonuç: Çalışmamız sonucunda; oluşumunda ateroskleroza benzer mekanizmaların rol aldığı MAK' ın, endotel fonksiyon bozukluğu, KİMK ve serum fetuin-A düzeyleri ile ilişkili olduğunu bulduk. Bu bulgular MAK ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişkiyi açıklayabilir. Ayrıca serum fetuin-A düzeyi ve KİMK' nın, MAK tanısı koymada kullanılabilecek bağımsız parametreler olduğunu saptadık. Sonuç olarak, ekokardiyografik inceleme ile kolayca tanısı konulabilen MAK' ın, tüm dünyada sıklığı gittikçe artan KAH' nın erken belirteci olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Introduction : Mitral anular calcification (MAC) is a disease characterized by the degenerative calcification of the mitral valve annulus. Basic pathology is the transformation of collagen structure of mitral annulus to fibrous structure, lipid deposition and then calcification. It? s thought that atherosclerotic processes are playing role in the progression MAC, just like coronary artery disease (CAD). It?s known that the endothelial dysfunction occurs in CAD and carotis intima media thickness (CIMT) is raised. Fetuin-A is one of the plasma glycoproteins which is the most important inhibitor of pathological calcification.Objectives : In this study, we examined association between MAC and endothelial dysfunction, CIMT, and serum fetuin-A levelsMaterials and Methods : Subjects are selected from our hospitalized patients, who had CAD proved with coronary angiography. According to the inclusion criteria, their ages were between 45-86 (mean 64,9±8,2) with 40 subjects having MAC in trans torasic echocardiography.and 40 subjects without MAC. Endothelial functions were assesed by endothelial derived vasodilatatory response (EDVR), and nitrate derived vasodilatatory response (NDVR) in brachial artery ultrasound. CIMT were measured from posterior wall of the bilateral common carotis artery with the help of ultrasonographic examination and avarage value was obtained. Serum fetuin-A and other biochemical parameters were examined in the 12 fasting blood.Results : There were statistically significant difference in biochmical and demographic findings. EDVR was significantly lower in MAC group. Avarage CIMT in MAC group was1,13±0,2 and 0,94±0,3 in control group. The difference was statistically significant. There was a strong positive correlation between EDRV and serum fetuin-A. There was a strong negative correlation between CIMT and EDRV, moderately negative correlation between CIMT and serum fetuin-A level. 2,93 ng/ml cut-off value for serum fetuin-A level can be used to diagnose MAC in % 72,5 sensitivity and %62,5 specificity. On the ather hand 1 mm cut-off value for CIMT can also be used to diagnose MAC in % 67,5 sensitivity and %65 specificity.Conclusion : In this study, we confirmed that MAC development is a similar process with atherosclerosis. That may be because MAC is a form of atherosclerosis. MAC is closely related with CIMT and serum fetuin-A level. This finding can explain the relation between MAC and serum fetuin-A. On the other hand serum fetuin-A and CIMT can be used as independent parameter diagnosis of MAC. In cocnclusion, MACcan be diagnosed easily with echocardiography and can be used as an early determinant of CAD which is an increasing antity in the world.