Hematolojık maligniteli ve nötropenik olgularda infeksiyonların irdelenmesi
Infection research in cases with neutropenia and hematological malignancies
- Tez No: 247859
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hemotolojik ve diğer tüm maligniteli olgularda yoğun kemoterapi sonrası ortaya çıkan febril nötropenik ataklar ve bu hasta grubunda mortalitenin ana nedenlerinden birisidir. İnfeksiyonlar en önemli mortalite ve morbibite nedenidir.Bu çalışmada Ocak 2004-Aralık 2008 tarihleri arasında. Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hematoloji Bilim Dalı'nda yatırılarak takip edilen ve infeksiyon saptanan hematolojik maligniteli 35 olgunun 82 infeksiyon atağı geriye dönük olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Febrile neutropenic spell which occurs in patients with hematological malignities or other malignancies, is one of the major reasons of mortality. Enfections are the most significant reason of mortality and morbidity.In this study, 82 enfectious spells of 35 cases with hematological malignancies, who were treated in Abant İzzet Baysal University Medical Faculty Department of Hematology and Internal Medicine between Jan 2004 ?Dec 2008, were analyzed retrospectively.