Yoğun bakım ünitesinde kritik obstetrik hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of critical obstetric patients in intensive care unit: A ten year review
- Tez No: 247884
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş:Bu çalışmanın amacı yoğun bakıma kabul edilen obstetrik hastaların klinik sonuçlarını, son yıllarda kullanılan skorlama sistemlerinin etkinliklerini, mortalitelerini ve prognostik faktörlerini belirlemekti.Metod: Demogrfik karakteristikler, maternal yaş, gestasyonel yaş, yoğun bakıma transfer nedenleri, hastalık özgeçmişleri, akut fizyoloji ve kronik sağlık değerlendirme (APACHE) II skorlaması, Sekansiyel Organ Yetmezliği Skorlaması (SOFA) ve Glasgow Koma Skorlaması değerleri kayıt altına alındı. APACHE II, SOFA ve Glasgow Koma Skalası Grup 1 ve Grup2 hastaları kaşılaştırıldığında istatiksel anlamlı farklılık bulundu.Sonuç: Yoğun bakıma Kabul edilen hastalar içinde obstetrik hastaların oranı %1 olarak tespit edild. Obstetrik hastalrın mortalite oranı %'0,6 olarak bulundu. Yoğun bakıma Kabul nedenleri rasında en çok oran Preeklampsi, eklampsi ve HELLP sendromu oldu (%65,1).Tartışma: Sonuç olarak, skorlama sistemleri obstetric hastalarda mortaliteyi belirleme açısından yararlıdır. Yüksek riskli hastaların önceden belirlenmesi, yoğun bakıma gereksiz kabullerin önlenmesi ve bu hastalara yaklaşımla ilgili kılavuzlar oluşturulması mortalite ve morbidite oranlarını düşürecektir.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to investigate the reasons of obstetric patients? admission to the intensive care unit as well as their clinical results; to compare the roles of scoring systems, which have been commonly used in recent years, in estimating the mortality status of patients transferred to our intensive care unit; and to determine the adverse prognostic factors.Methods: Demographic characteristics, maternal age, gestation age, reason of transfer to the intensive care unit, pre-existing medical diseases, acute physiology and chronic health evaluation score (APACHE) II, Sequential Organ Failure Assessment (SOFA) score and Glasgow Coma Score (GCS) values of patients at their first admission to the intensive care unit (ICU) were recorded.Results: The rate of obstetric patient admission to ICU was calculated as 1% and the mortality rate was determined to be 20,6%. It was observed that preeclampsia/eclampsia/HELLP (65.1%) diagnosis was the most common reason of admission to ICU.