Nekrotizan enterokolit nedeniyle cerrahi takibe alınan hastalarda prognostik faktörler ve cerrahi izlem sonuçları
Determination of perinatal risk factors in the prevention ofsurgical necrotizing enterocolitis
- Tez No: 784783
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDEM NUR AZILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ: Nekrotizan enterokolit (NEK), daha sıklıkla prematüre yenidoğanları etkileyen 1000 canlı doğumda bir görülen en önemli mortalite nedenlerinden biridir. Etyolojisinde perinatal dönemde gebelik ve doğum sürecine ait faktörler, yenidoğan döneminde immatürite ilişki etmenler, geçirilen enfeksiyon, eşlik eden komorbiditeler sayılabilir. Çalışmamız, mortalite ve morbidite açısından önem arzeden NEK'in olası risk faktörlerini araştırmayı ve barsak ilişkili uzun dönem komplikasyonlarını ortaya koymayı amaçlamıştır. GEREÇ YÖNTEMLER: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi; Yenidoğan Ünitesi ve Çocuk Cerrahisi'nin Ağustos 2019 ile Ağustos 2022 tarihleri arasında NEK tanısı konarak beraber izlediği olguları kapsamaktadır. Geriye dönük çalışmamızda izlem ve takip süresince medikal tedaviye ek olarak cerrahi tedavi yapılması gereken olgular demografik özellikleri, klinik ve laboratuar bulguları, perinatal risk faktörleri değerlendirilerek kohort; medikal ve cerrahi grup olarak ayrı iki grupta incelendi. İki grup birbiri ile karşılaştırılarak olası risk faktörleri araştırıldı. Araştırma sonuçları istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen 173 NEK olgusunun %47'si erkekti. Olguların %74'ünün 32 haftadan erken doğduğu, %6'sının ise term olduğu saptandı. Doğum tartısı 1500 gram altı düşük doğum ağırlıklı vakalar olgu serisinin %65 ini oluştururken, çok düşük doğum ağırlıklı 1000 gram altındaki vakalar bu grubun %63'ünü (tüm NEK'lerin %41'i); 2500 gram üstü olgu grubu ise tüm NEK'lerin %8 ini oluşturmaktaydı). Modifiye Bell Sınıflamasına göre 3 evre; doğum haftasına göre NEK gelişimi açısından anlamlı farklılık izlenmedi (p=0.200). Doğum haftası küçüldükçe dren konulma olasılığının arttığı saptandı (p=0.001). Kardiyak anomali varlığında olguların mortalite olasılığı %65, kardiyak anomali olmadığında mortalitenin olmayışı anlamlı bulundu (p=0.001). PDA'sı olmayan olgularda mortalite saptanmazken PDA varlığında NEK olgularında mortalite belirgin şekilde artmış olarak tespit edildi (n= 72; %67) (p=0.005). Mortal seyreden olguların %30'una cerrahi uygulanırken yaşayan olguların da %33'ünde cerrahi öyküsü mevcuttu, dolayısıyla cerrahi tek başına bir risk faktörü olarak saptanmadı (p=0.648). Mortalite sonuçlarının doğum haftası(28 hafta-34 olgu) ve doğum ağırlığı(
Özet (Çeviri)
Aim: Necrotizing enterocolitis (NEC), particularly when surgical therapy is required, remains a potentially fatal illness. The aim of the study was to determine the predisposing factors related to the development of NEC for preventing mortality and morbidity. Methods: This is a retrospective study of neonates who were evaluated and treated with the diagnosis of NEC between August 2019 and August2022. Demographic features, perinatal risk factors, associated major cardiac anomalies, the requirement of inotropes, breastfeeding/formula feeding, details of conservative follow-up and surgical interventions, mortality rate, presence of short bowel syndrome, stricture, and ileocecal valve were evaluated. Results: One hundred and seventy-three patients with the diagnosis of NEC were divided into medical and surgical groups.