Erişkinlerde eklemi ilgilendiren instabil radius distal uç kırıklarının cerrahi tedavi sonuçları: Volar kilitsiz ve kilitli anatomik plakla tespit yöntemlerinin karşılaştırılması
Results of surgical treatment for unstable distal end radius fractures with articular involvement in adults: Comparing with unlocked and locked anatomic plate fixation method
  1. Tez No: 247901
  2. Yazar: ENGİN KESGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Eklemi ilgilendiren instabil radius distal uç kırıklarının cerrahi tedavisinde volar girişimle uyguladığımız kilitsiz ve kilitli anatomik plakla tespit yöntemlerinin sonuçlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2005 ile Mayıs 2009 arasında AO sınıflandırmasına göre C grubunda yer alan radius distal uç kırığı nedeniyle açık redüksiyon ve iki değişik volar plak tespitiyle tedavi edilen erişkin 35 distal radius kırıklı hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 27'si (% 77) erkek, 8'i (% 23) kadın olup yaş ortalaması 40,4 (18-71) idi. Hepsi Tip C olan kırıkların alt grupları 16 (% 46)'sı C1, 9 (% 26)'u C2, 10 (% 28)'u C3 şeklindeydi. Ortalama takip süresi 20 ay (6-50 ay) idi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 17.0 paket programı kullanıldı. Grup 1'deki 13 hastaya volar kilitsiz plak, Grup 2'deki 22 hastaya volar anatomik kilitli plak uygulandı. Gruplar arsında yaş, cins ve kırık tipi yönünden istatistik olarak anlamlı fark yoktu. Grupların son kontrollerindeki klinik bulguları Gardland ve Werley klinik değerlendirme sistemine göre, radyolojik bulguları Knirk ve Jupiter'in artritik skorlama sistemi ile Stewart ve ark.'nın radyolojik değerlendirme sistemine göre yapıldı.Bulgular: Kilitsiz plak kullanılan Grup 1'de dış tespit süresi 6 hafta, kilitli anatomik plak kullanılan Grup 2'de 2 hafta idi. Hastaların son kontrollerindeki önkol rotasyon ve el bilek ortalama hareketleri; Grup 1'de fleksiyon 75,3º, ekstansiyon 74,6º, radial deviasyon 25º, ulnar deviasyon 39,2º, supinasyon 73°, pronasyon 76°; Grup 2'de fleksiyon 70,2º, ekstansiyon 63º, radial deviasyon 21º, ulnar deviasyon 37,2º, supinasyon 65°, pronasyon 65° olarak bulundu. Kavrama gücü yüzdesi Grup 1'de %81,7 iken Grup 2'de % 78,1 idi. Gartland ve Werley klinik değerlendirme kriterlerine göre Grup 1'de % 86 mükemmel-iyi, % 14 orta sonuç; Grup 2'de % 77 mükemmel-iyi, % 23 orta sonuç alındı. Her iki grup için eklem hareket açıları kavrama güçleri ve klinik değerlendirme sonuçları arasında istatistik olarak fark yoktu. Hastalarımızın radyolojik değerlendirmesinde; Grup 1'de radial yükseklik 10,2 mm, radial inklinasyon 18,2º, volar eğim 4,4º; Grup 2'de radial yükseklik 11 mm, radial inklinasyon 20,8º, volar eğim 9,4º idi. Stewart radyolojik değerlendirmesine göre mükemmel-iyi sonuç Grup 1'de % 100, Grup 2'de % 91 olarak bulundu. Gruplar arasında istatistik olarak fark yoktu, ancak kilitli anatomik plak yapılan grupta radyolojik düzelme daha iyiydi.Sonuçlar: Radius distal uç kırıklarının eklemi ilgilendiren kompleks kırıklarının kilitsiz veya kilitli anatomik volar plaklarla tedavisinden iyi fonksiyonel sonuçlar alınmış, geç dönemde iki yöntem arasında fonksiyonel ve radyolojik sonuçların yönünden fark bulunamamıştır. Ancak, kilitli anatomik plaklar distalde çok sayıda ve düşük profilli vida içerdiği için daha iyi radyolojik düzelme sağlamakta ve sıkılıkları nedeniyle erken harekete izin vermektedir
Özet (Çeviri)
Purpose: Results of surgical treatment for unstable distal end radius fractures with articular involvement in adults as comparing with unlocked and locked anatomic plate by volar approach were evaluated.Material and Method: According to AO classification type C with 35 patient treated open reduction and two different volar plate fixation for distal end of the radius fractures retrospectively reviewed between January 2005 and May 2009. 27 (% 77) of patient were male and 8 (% 23) were famale and mean age was 40,4. All type C fractures were evaluated 16 (% 46) C1, 9(% 29) C 2, 10 (% 28) C3. SPSS 17 programe was used for statistical analyses of datas. Volar locked plate treatment was used for 13 patient in Group 1 and volar unlocked anatomic plated was used 22 patient in Group 2. The median follow-up period was 32 month (6-20). There were no statiscally differences in age, gender, fracture type among groups. In each group clinical findings and grip strength were assessed according to system of Gardland and Werley; radiologic findings were assesed according to scoring system of Knirk and Jupiter and radiological evaluation system of Steward et al.Results: Immobilization period was 6 weeks in Group 1 and 2 weeks in Group 2. At clinical examination of patient in last follow-up; when wrist and forearm range of joint motion compared; in Group 1 flexion; 75,3º, extension 74,6º, radial deviation 25º, ulnar deviation 39,2º, supination 73°, pronation 76°; in Group 2 flexion; 70,2º, extension 63º, radial deviation 21º, ulnar deviation 37,2º, supination 65°, pronation 65° (70°-90°). Grip strengths were in Group 1 % 81,7 and in Group 2 % 78,1. According to Gardland and Werley cilinically evaluation criters; excellent-good was % 86, fair was % 14 in group 1; excellent-good % 77, fair was % 23 in Group 2 respectively. According to radiological evaluation system of Steward et al. excellent-good were % 100; in Group 1 and % 91 in Group 2 respectively. Wrist range of motion and forearm rotation was similar statistically for 2 groups as were clinical scoring and grip strenght. The radiological measurment in last follow-up in Group 1 averaged 10,2mm radial lenght, 18,2º radial inclinacition, 4,4 volar tilt; in Group 2 averaged 11 mm radial lenght, 20,8º radial inclinacition, 9,4 volar tilt. Althought there was no statistically differences among groups, but in locked plate group radiological improvement was better.Conclusion: Treatment of complex distal end fractures of radius involment articular with volar unlocked or locked plate provide good functional results and late period follow up there were no difference in terms of functional and radiologic results among two method. Locked anatomic plates provide good radiologic correction because of including multiple screws with low profile and allow to early joint movement because of rigidity