Glioblastome multiformede konkomitan temazolamidle hipofraksiyone radyoterapi
Gli̇oblastome multi̇formede konkomi̇tan temazolami̇dle hi̇pofraksi̇yone radyoterapi̇
- Tez No: 742086
- Danışmanlar: UZMAN ALPASLAN MAYADAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
DR. LÜTFİ KIRDAR KARTAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ RADYASYON ONKOLOJİSİ KLİNİĞİNDE 1 Ekim 2006 ve 1 Haziran 2007 tarihleri arasında kliniğimize başvuran yetişkin glioblastoma multiforme hastaları çalışmaya dahil edilmiştir. Konkomitan temozolomid ile hipofraksiyone radyoterapi uygulamasının etkinliğini gösteren çalışmada RTOG (Radiation Oncology Therapy Group's) yüksek gradeli glial tümörlerde RPA (Recursive Partitioning Analizes ) skalası IV-V-VI olan hastalar tedaviye alınmıştır. Radyoterapi,cerrahi tedavi sonrası VARIAN- DHX-LINAC (6MV) cihazı ile 300cGy/10fr ve 300cGy/5fr(boost)=45Gy olmak üzere conformal (3D) olarak planlanmıştır. Temozolomid radyoterapi sırasında 75 mg/m2/gün dozunda radyoterapi boyunca her gün uygulanmıştır. Radyoterapi bitiminden 4 hafta sonra başlamak üzere 200 mg/m2/gün, 1-5 günde bir tekrar edilerek 6 kür adjuvan amaçlı kullanılmıştır. Hipofraksiyone radyoterapiye temozolomid eklenmesi genel sağkalımı etkilemezken, tedavi süresini %50 oranında azaltmıştır, tedavi toksitesi yönündende kabul edilebilir bulunmuştur. Sonuç olarak kötü prognostik faktörlere sahip seçilmiş hastalarda (RPA skalası IV-V-VI) tedavi ve hastanede kalma süresini azaltmak için hipofraksiyone radyoterapi + temozolomid iyi bir altarnetiftir.
Özet (Çeviri)
Adult glioblastoma multiforme patients who applied to our clinic between 1 October 2006 and 1 June 2007 at DR.LÜTFİ KIRDAR KARTAL EDUCATION AND RESEARCH HOSPITAL RADIATION ONCOLOGY CLINIC were included in the study. In the study showing the effectiveness of hypofractionated radiotherapy with concomitant temozolomide, patients with RPA (Recursive Partitioning Analysis) scale IV-V-VI were treated in RTOG (Radiation Oncology Therapy Group's) high-grade glial tumors. Radiotherapy was planned as conformal (3D) with 300cGy/10fr and 300cGy/5fr(boost)=45Gy with VARIAN-DHX-LINAC (6MV) device after surgical treatment. Temozolomide was administered daily during radiotherapy at a dose of 75 mg/m2/day. Starting 4 weeks after the end of radiotherapy, 200 mg/m2/day was used for adjuvant purposes, repeated every 1-5 days. Adding temozolomide to hypofractionated radiotherapy did not affect overall survival, but reduced the duration of treatment by 50%, and was found acceptable in terms of treatment toxicity. In conclusion, hypofractionated radiotherapy + temozolomide is a good alternative to reduce treatment and hospital stay in selected patients with poor prognostic factors (RPA scales IV-V-VI).