Akne vulgaris ve rozace hastalarında deri sebum, pH ve nem değerlerinin Demodex enfestasyonuna etkisi
In patients with acne vulgaris and rozacea skin sebum, pH and moisture values Demodex enfestasyonuna effect
- Tez No: 247910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA KARINCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Demodex spp, insanlarda en sık görülüp pilosebase ünitlerde bulunan ektoparazitledir. Sayısı cm2'de 5'den fazla olursa veya dermise penetrasyon gösterirse patojen kabul edilmektedir. Akne vulgaris (A. vulgaris) de yine pilosebase ünitin komedon, papül, püstül ve nodüllerle karakterize inflamatuar bir hastalığıdır. Başlıca gençlik döneminde görülmekle beraber her her yaşta oluşabilir. Rozase ise özellikle yüzü etkileyen geçici ve sonrasında kalıcı eritem, telenjektazi, papüller ve püstüller ile karekterize kronik, inflamatuar bir deri hastalığıdır. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülmekle birlikte erkeklerde şiddetli formlarına daha sık rastlanır. Deri vücudun en büyük organ sistemi olup sebum, pH ve nem düzeyi gibi biyofiziksel özellikleri ile immün yanıt, bariyer özelliği ve metabolizma gibi birçok farklı işlevi yerine getirir. Bu çalışmada demodikozis, A. vulgaris ve rozase hastalarında sebum, ph ve nem düzeylerinin Demodex spp gelişimine etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya Mayıs 2009?Eylül 2009 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniğine başvuran klinik olarak A. vulgaris ve rozase tanısı almış her gruptan 30 hasta (Her grupta 15 erkek, 15 kadın; ortalama yaş A. vulgariste 20.4+4.0, rozasede 46.5+13.0) dahil edildi. Kontrol grubu olarakta her iki grup hastalığı ve bunlarla ilişkili hastalıkları olmayan 60 kontrol (A. vulgaris için 15 erkek, 15 kadın; ortalama yaş 23.6+ 4.1, rozase içinse 15 erkek ,15 kadın; ortalama yaş 50.6+11.7) çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar ve kontrol grubunda deri sebum, ph ve nem düzeyleri Sebumeter SM 810, Corneometer CM 825, Skin-pH-meter pH 900 (Courage+Khazaka Eloctronic GmbH, Cologne, Germany) kombine ünitesi ile ölçüldü.Bulgular:A. Vulgarisli hastaların alın, sağ yanak, burun ve çene bölgelerinin herbirinde DF³5 olanlarda deri yağlı, asidik, kuru veya çok kuru saptanırken alın bölgesindeki nem değeri hariç tüm değerlerde DF
Özet (Çeviri)
Aim: Demodex spp, found in pilosebaceous unit, are ectoparasites which are mostly encountered among people. They are considered pathogen if the number is over 5 per cm² or they show dermis penetration. Acne vulgaris (A. vulgaris) is also an inflammatory disease of pilosebaceous unit characterized by blackheads, papules, pustules and nodules. They are usually seen in the youth; however, they can occur at all ages. Rosacea is a chronic inflammatory skin disease, which particularly affects the face, and characterized by temporary or permanent erythema, telangiectasia, papules and pustules. Although it is seen more among women, men experience more intense forms of the disease. The biggest organ system of the body; the skin has various functions such as immune response, barrier and metabolism thanks to its biophysiological features such as sebum, pH and moisture. The study aims to determine if the levels of sebum, pH and moisture affect the development of Demodex spp in the patients of demodicosis, A. vulgaris and rosacea.Materyals and Methods: The study focuses on 30 patients from each group of A. vulgaris and rosacea patients, who applied to İnönü University Medical Faculty Dermatology Policlinic between the dates May 2009 and September 2009 and were diagnosed clinically. (Each group has 15 men and 15 women, average age is 20.4±4.0 for A. vulgaris, and 46.5±13.0 for rosacea) For control group, 60 control subjects were included among whom there are subjects with the disease of each group and subjects with no related disease. (For A. vulgaris, 15 men and 15 women, average age is 23.6±4.1; for rosacea 15 men and 15 women, average age is 50.6±11.7). For all patients and control group, the levels of skin sebum, ph and moisture has been measured by combined unit of Sebumeter SM 810, Corneometer CM 825, Skin-pH-meter pH 900 (Courage+Khazaka Electronic GmbH, Cologne, Germany).Results: Among the patients of A. vulgaris, while the skin of forehead, right cheek, nose and chin regions have been found out to be oily, acidic, dry and very dry for the ones with DF?5, the difference was significant in all regions except for the moisture in the forehead region compared to the ones having DF