Efedrinin maternal hipotermiye etkisi
The effect of ephedrine on maternal hypotermia
- Tez No: 247911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURÇİN GÜLHAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmamızda SA sonrası maternal hipotansiyon gelişen olguların tedavisi için kullandığımız bolus efedrin veya düşük doz efedrin infüzyonunun aynı zamanda maternal hipotermi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: ASA I-II maternal hipotansiyon gelişen 110 hasta çalışma kapsamına alındı. Premedikasyon uygulanmayan olgular operasyon odasına alındıktan sonra rutin monitörizasyonu takiben kor ısısı (timpanik membran) ve periferal ısısı (aksiller) ölçüldü.IV kanülasyonu takiben olguların tümünde 10 mL/kg'a laktatlı Ringer solüsyonu ile prehidrasyon sağlandı. SA oturur pozisyonda L4-L3 veya L4-5 aralığından Quincke 25 gauge iğne kullanılarak 12 mg bupivakain+15 ?g fentanil ile sağlandı. Tansiyonu düşen hastalar zarf yöntemi ile rasgele 2 gruba ayrıldı.Grup İ: Efedrin bolus 5 mg+efedrin infüzyon,Grup B: Efedrin bolus 5 mg+SF infüzyon,Sistolik kan basıncında bazale göre ± % 20 değişikliğe müsaade edildi. Efedrin solüsyonu 3 mg/mL olacak şekilde hazırlandı. Hipotansiyon geliştikten hemen sonra efedrin solüsyonu 10 mL/sa olarak başlandı (0.5 mg/dak). Bu hızlar bazal sistolik kan basıncını sürdürecek şekilde 2 katına çıkarıldı veya yarıya düşürüldü Vücut kor ısısı < 35.5 ºC ise hipotermi olarak kabul edildi. Titreme 4 puanlı titreme skorlamasıyla değerlendirildi. Ciddi titremesi olan olgular bebek doğumunu takiben 20 mg IV meperidin ile tedavi edildi. Isı Konfor Skoru ise 10 puanlı bir skala üzerinden değerlendirildi.Bebek doğumunu takiben rektal vücut ısısı, APGAR skorları (1. ve 5. dak), değerlendirilip kaydedildi. Umblikal ven ve arter kan örnekleri alınıp kan gazı değerleri kaydedildi.Operasyon sonunda hasta ameliyathane postoperatif bakım ünitesinde en az 30 dk olmak üzere, duyusal blok seviyesi (L5) ve vital bulguları stabil olduktan sonra Kadın-Doğum servisine hasta taburcu edildi.Bulgular: Gruplar arası karşılaştırmada Grup İ'de vücut kor ısıları 10. dakikadan başlayarak 20, 35, 40, 45 ve 50.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study was to investigate the effect of bolus and small doses of ephedrine on maternal hypotermia which we use for treating maternal hypotension under spinal anesthesia.Methods: 110 ASA I-II patients who developed maternal hypotension were included into the study. After getting the operating room the patients who did not get premedication were monitorized and core (tympanic membrane) and peripheral body aksillar temperatures were measured. All the cases was prehydrated with 10 mL/kg ringer lactate after intravenous canulation. Spinal anesthesia was performed at sitting pozition at L3-L4 or L4-L5 space by using Quincke 25G spinal needle with 12 mg. bupivacaine + 15 ?g fentanyl. The patients who developed hypotension were seperated into two groups by envelope technique.Grup I: Ephedrine bolus 5 mg+ ephedrine infusionGrup B: Ephedrine bolus 5 mg+SF infusionIt was allowed to systolic pressure to change ± % 20 from basal values. Ephedrine solutions were prepared at 3mg/mL. Ephedrine solution infusion started at 10mL/hour after hypotension occured.(0,5 mg/minute). These infusions were folded or reduced twice to continue basal systolic pressures. The body temperature under < 35.5 ºC was accepted as hypothermia. Shivering was evaluated with a 4 points shivering scale. The cases who had serious shivering after labour were treated with 20 mg. IV meperidin. Heat comfort score was evaluated with a 10 points scale.The newborn?s rectal temperature was measured, APGAR Scores (1, and.5. mins.) recorded. Umblical vein-arterial blood gase and acid-base status were recorded. After operation, all the patients were observed in post-op unit minimally for 30 minutes until the spinal block level returned to L5 or having stabil vital signs.