Dermatofit izolatlarının antifungal duyarlılık durumları
Dermatophytes isolated antifungal susceptibility condition
- Tez No: 247949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN YENİŞEHİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dermatofitler; saç, deri, tırnak gibi keratinize dokularda infeksiyon oluşturan mantarlardır. Bu mantarlar tedaviye dirençli ve uzun süreli tedavi gerektiren infeksiyonlara sebep oldukları için önemli bir halk sağlığı problemi oluşturmaktadır. Dermatofit türlerinin prevalansı coğrafik, iklimsel özelliklere ve etkiledikleri vücut bölgesine göre değişiklik gösterir. Bu çalışmada bölgemizdeki dermatofitoz etkenlerinin tür dağılımını ve mikonazol, itrakonazol, ketokonazol griseofulvin amfoterisin B ve flusitozin bu patojenlere karşı in vitro aktivitelerini belirlemeyi amaçladık.Çalışmada toplam 195 dermatofitoz etkeninin tür tayini yapıldı. Dermatofitozlar içerisinde en sık rastlanan klinik tablonun tinea unguiumdu. Bunu sırasıyla tinea pedis ve tinea corporis izledi. En sık izole edilen etken T.rubrum' du. Bunu T. mentographytes ve E. floccosum izledi.İzolatların antifungal duyarlılık testleri ?Clinical Laboratory Standards Institute? (CLSI) tarafından önerilen M38-A referans sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle yapıldı. T.rubrum için mikonazol, itrakonazol, ketokonazol griseofulvin ve amfoterisin B geometrik ortalama MİK değerleri arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). Flusitozin T. rubrum izolatlarına en az etkili antifungal ajan olarak (p0.05). Flusitozin ve griseofulvin diğer antifungal ilaçlarla karşılaştırıldığında T. mentographytes izolatlarına en az etkili antifungal ajanlar olarak saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Dermatophytes are group fungi that infected keratinized tissues such as hair, skin and nail. These fungi establish an important public health problem because of prolonged treatment of the disease and its refractivity to therapy. The prevalence of the different dermatophyte species varies with changes in geographic and climate conditions and also depends on affected body site. In this study we aimed to determine the distrubition of etiological agents of dermatophytoses and to evaluate the in vitro activities of miconazole, itraconazole, ketoconazole, griseofulvin, amphotericin B and flucytosine against these pathogens.A total of 195 dermatophytes were identified. The most common clinical diagnosis was tinea unguium, followed by tinea pedis, and tinea corporis. Trichophyton rubrum was the most prevalent dermatophyte species, followed by T. mentographytes, E. floccosum.The broth microdilution assay for in vitro antifungal susceptibility testing of dermatophytes was performed according to ?Clinical Laboratory Standards Institute? (CLSI) guidelines in the document of M38 A. There were no statistically significant differences between the geometric mean MICs of miconazole, itraconazole, ketoconazole, griseofulvin and amphotericin B obtained for T. rubrum (p>0.05). Flucytosin showed limited activity against T.rubrum (p0.05). Flucytosine and griseofulvin were less active than other antifungal drugs against T. mentographytes (p0.05).