Migren ve gerilim tipi başağrılı hastalarda randomize kontrollü blink refleks
Randomized controlled blink reflex in migraine and tension headache patients
- Tez No: 247999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFAH SAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Migren ve gerilim tipi baş ağrısı (GBA) patogenezi tam olarak bilinmemesine rağmen çeşitli patofizyolojik mekanizmalar öne sürülmektedir. Çalışmamızın amacı; Migren ve GBA grubu hastalarda göz kırpma refleksinin (GKR) R1, R2i ve R2k cevaplarının latansları, amplitüdleri ve R2 habituasyonuna bakmak, grupları kendi içinde ve kontrol grubu ile karşılaştırmak ve migren ile GBA mekanizmaları üzerine yeni kanıtlar sunmaktı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Mayıs 2009-Aralık 2009 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne başvuran 40 migren, 40 GBA hastası ve 40 sağlıklı kontrol grubu alındı. GKR yanıtları sağ ve sol taraf olarak yapıldı. İstatistiksel analiz SPSS paket programı ile yürütüldü.Bulgular: Çalışmaya alınan grupların yaş aralığı 18-64 yıl iken ortalama yaş 33,04 ± 9,07 yıldı. RR2 latans ortalaması, migren grubunda GBA ve kontrole göre, GBA grubunda ise kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. RR2k latans ortalaması, migren grubunda GBA ve kontrole göre, GBA grubunda ise kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Yine LR2k latans ortalaması, migren grubunda, GBA ve kontrole göre, GBA grubunda ise kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu.Sonuç: Migren patogenezinde beyin sapı ve trigeminovasküler bağlantılarının önemli olduğu, GBA'da merkezi mekanizmaların rol oynamasının muhtemel olduğu ve bu iki hastalıkla ilgili olarak tedavi ve fizyopatoloji ile ilgili çalışmaların bu bağlamda yapılmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Several pathophysiological mechanisms suggested for pathogenesis of migraine and tension headache but it?s not fully understood yet. Aim of our study is to investigate the latencies and amplitudes of R1, R2i and R2k responses of blink reflex and R2 habituation responses in migraine and tension headache patients, to compare within two groups and with control group and to present new evidence for mechanisms of migraine and tension headache.Material and methods: İn this study, 40 migraine, 40 tension headache patients and 40 healthy control who admitted to Neurology department ofYuzuncu Yil University Medical Faculty Hospital, between 2009 May- 2009 December were included. Blink reflex study were done for both right and left sides. Statistical analyse conducted with SPSS software.Results: For the groups in this study, the range of ages were 18-64 years and the avarege 33,04 ± 9,07 years. Mean RR2 latency was significantly high in migraine group than tension headache and control groups while it was significantly high in tension headache group than controls. Mean RR2k latency was significantly high in migraine group than tension headache and control groups while it was significantly high in tension headache group than controls. Also, mean LR2k latency was significantly high in migraine group than tension headache and control groups while it was significantly high in tension headache group than controls.Conclusion: We concluded that brainstem and trigeminovascular connections are important for migraine pathogenesis as well as possible central mechanisms for tension headache and it is necessitated to conduct further studies for physipathology and therapy of both diseases, in this context.