Tornalamada kalem ile parça arasında meydana gelen elektrik akımının kalem ömrüne etkilerinin araştırılması
An Investigation on the cutting the electrical current between tool and material to the effect on tool life
- Tez No: 24801
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada; HSS torna kalemleri ile pirinç, pik ve çelik malzemelerin çeşitli tornalama şartlarında oluşturduğu gerilimlerin ve bu gerilimlerin kesici kalem ağızlarında meydana getirdiği aşınmaların araştırılması yapıldı. Bunun için, 1 2x 12x 1 60 ebatlarında bir HSS torna kalemi kullanılarak 1 25, 250 ve 355 d/dk hızlarında, devir başına 0.16, 0.32 ve 0.48 mm. ilerleme ile 0.5, 1 ve 1.5 mm. paso derinliğinde pirinç (Cu%E79, Zn%520 ve Pb%l), pik ve Ç1030 çelik malzemeler kuru ortam şartlarında tornalamaya tabi tutularak, kalemin kesici ağızlarında meydana gelen gerilimler ve aşınmalar ölçüldü. Bu deneysel sonuçların boyutsuz sayılar cinsinden bir matematiksel modeli de hazırlanarak, elde edilen sonuçlarla mukayesesi yapılarak araştırma tamamlanıldı.
Özet (Çeviri)
in this study, of the different cutting conditions, the tensions brought forth betveen brass, cast iron and steel materials with the single-point cutting tools of which this tensions have brought forth wears at the major cutting edge on the tool.have been investigated. For this purpose, by using HSS single- point cutting tool at the size 12x12x160 (mroxninuwru and lathe, an experimental set was constructed and vorfc has been carried out, with that in the examination, the speeds, revaluate per return and chip thickness were choosen 33 1 25, 250, 355 rprn. and 0. Î 6, 0.32, 0.48 mm/rev. and 0.5, 1, 1.5 mm. respectively. Then by using the dry cutting conditions and tested. The variations between pirinç(CuW.79, Zn'I20 *nd F&»li,cost iron, steel (C1030) and single- point cutting tool have been evaluated. In order to approach to the details of the matter an empirical equations which explains the wears and tensions nave been developed by using the dimensional analysis.