Meniere hastalarında baskın afektif mizacın ve mizaç, karakter özelliklerinin araştırılması affective temperemant and temperemant character profiles in meniere patients
- Tez No: 248061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalı?mamızın amacı Meniere hastalığı tanısı konmu? ve remisyonda olan hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri, baskın afektif mizaç ve mizaç karakter özellikleri yönünden değerlendirilerek, benzer sosyodemografik özelliklere sahip sağlıklı ki?ilerden olu?an kontrol grubuyla kar?ıla?tırılmasıdır. Çalı?maya Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniği?nde Mart 2009-Haziran 2009 tarihleri arasında rastgele yöntemle seçilmi?, daha önceden Meniere hastalığı tanısı konmu? ve remisyonda olan 43 Meniere hastası ile kontrol grubunu olu?turan 39 sağlıklı ki?i olmak üzere toplam 82 ki?i dahil edilmi?tir. Hasta gruplarına yapılandırılmı? klinik görü?me (SCID-I/CV), kontrol grubuna SCID-I/NP uygulanarak ruhsal açıdan sağlıklı oldukları doğrulanmı?tır. Depresif bozukluk ya da anksiyete bozukluğu tanısı bulunmadığını teyit etmek amacıyla her iki gruba Hamilton depresyon (HAM-D) ve Hamilton anksiyete (HAM-A) ölçekleri uygulanmı?tır. Çalı?maya alınan ki?ilerin tümüne baskın afektif mizacın değerlendirilmesi için TEMPS-A (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire), mizaç karakter özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla da TCI (Temperament and Character Inventory) uygulanmı?tır. Hasta grubun ZK1 (beklenti endi?esi ve karamsarlık), ZK2 (belirsizlik korkusu), ZK4 (çabuk yorulma ve dermansızlık) ve zarardan kaçınma toplam puan ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı yüksektir. ??birliği yapma alt grubu olan ?Y5 (erdemlilik, vicdanlılık) puan ortalamaları hasta grubunda anlamlı ?ekilde yüksek bulunmu?tur. Kadın hastalarda erkek hastalara göre toplam zarardan kaçınma (ZK) puanları istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlıdır. Hasta grubun depresif, siklotimik, irritabl ve anksiyöz mizaç puan ortalamaları, kontrol grubunun ortalamalarından istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bulunmu?tur. Anksiyöz ve irritabl mizaç özellikleri Meniere hastalığını öngörmek için anlamlı bulunmu?tur. Sonuç olarak; bu çalı?mada yüksek zarardan kaçınma (ZK) puanlarına sahip baskın afektif mizacı anksiyöz olan kadınlarda ve baskın afektif mizacı irritabl olan erkeklerde Meniere hastalığı daha fazla görülmektedir. Bu verilerin doğrulanması açısından daha büyük örneklemlerle yapılacak uzun dönemli izlem çalı?malarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaluate sociodemographic data, clinical features, affective temperaments and the psychometric properties of temperament-character in patients with Meniere?s disease compared to healthy controls. This study was conducted at the Outpatient Clinic in the Department of Ear Nose and Throat Diseases of Maltepe University Medical School Hospital between March 2009-June 2009. Fourty-three patients with Meniere?s Disease who were in remission and 39 healthy controls were included in this study. All the patients and healthy controls were selected randomly. We applied SCID-I/CV to the patient group and SCID-I/NP to the control group respectively, to confirm that they have no psychiatric diagnoses.. Moreover, Hamilton Depression Scale and Hamilton Anxiety Scale were given to both of the groups to make sure they had no depression or anxiety disorder. Affective temperaments and the properties of temperament-character were measured by TEMPS-A (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa, Paris, San Diego Autoquestionaire) and TCI (Temperament and Character Inventory), respectively in both the patient and the control group. In the patients with Meniere?s disease the mean scores of the HA1 (anticipatory worry and pessimism), HA2 (fear of uncertainty), HA3 (shyness) subscales of harm avoidance (HA) trait and total HA scores were significantly higher compared to the scores of healthy controls as temperament traits. On the other hand, as character traits the mean scores of pure-hearted conscience (C5) subscale of cooperativeness trait was significantly higher in the patient group than the healthy controls. In comparison of the mean scores of affective temperaments, the scores of the depressive, irritable, cyclothymic and anxious factors were significantly higher in the patient group than the control group. Anxious and irritable temperaments are seemed to predict Meniere?s disease. In conclusion; this study emphasizes that the higher scores of harm avoidance (HA) predict Meniere?s disease in women with anxious temperament and in men with irritable temperament. Long-term follow-up studies in large samples are needed to gain a better understanding and replication of these data.