Obstruktif uyku apne sendromu: Çeşitli apne hipopne indeksi tanımlamaları ile bazı kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişkinin araştırılmasıı
Obstructive sleep apnea syndrome: The relationship between some cardiovascular disease and different apnea-hypopne index definition
  1. Tez No: 248075
  2. Yazar: AYHAN GÜLSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
OSAS uyku sırasında tekrarlayan apne-hipopnelerle seyreden, kardivovasküler hastalıklar, hipertansiyon ve artmış gündüz uykululuğu ile yakından ilişkili bir hastalıktır. Bu çalışmada, yeni tanımladığımız farklı apne hipopne indeksi (AHİ) değerleriyle, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon ve artmış gündüz uykululuğu arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır.Eylül 2008-Eylül 2009 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz Anabilim Dallarına uygun klinikle başvuran hastalar PSG ile değerlendirildi. PSG ile OSAS tanısı almış 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Ayrıca OSAS tanısı olmayan ve AHİ
Özet (Çeviri)
OSAS is characterized by repetitive apnea and hypopneas during sleep and closely associated with cardiovascular diseases, hypertension and excessive daytime sleepiness. In this study, we investigated whether there is an association between newly defined apnea-hypopnea index (AHI) criteria and cardiovascular diseases, hypertension and excessive daytime sleepiness.We evaluated all patients who referred from the Departments of Chest Diseases and Ear-Nose and Throat to Sleep Center in Karadeniz Technical University, School of Medicine between Sep 2008 and Sep 2009. Of them, 120 patients who diagnosed as OSAS were included in the study. 28 patients were included as control who have AHI