Doğu Karadeniz Bölgesinde hemodiyaliz etkinliğinin üre kinetik metodlarıyla değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of hemodialysis by urea kinetic modelling in Eastern Blacksea Region
  1. Tez No: 248084
  2. Yazar: ERDAL GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ULUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kronik böbrek yetmezligi, yasamı tehdit eden, önemli ölçüde iş gücü kaybına ve çeşitli komplikasyonlara yol açan, hemen her yaş grubunu, etkileyen bir hastalıktır. Renal replasman tedavilerindeki artan bilgi ve teknolojiye rağmen, son dönem böbrek yetmezliği hastalarının morbidite ve mortalitesi hala yüksektir.Kronik hemodializ hastalarında yetersiz diyaliz mortalite ve morbiditeyi artıran bağımsız bir risk faktörüdür.Diyaliz merkezlerinde özellikle postdiyaliz kan numunesinin alınmasında kılavuzlara uyma oranı düşüktür. Bu nedenle bazı hastalarda diyaliz yetersizliği olmasına rağmen işlemdeki hatalar nedeniyle diyaliz yeterliliği varmış gibi görülmektedir. Özellikle postdiyaliz kan numunelerini alan personelin kılavuzların ön gördüğü kritik basamaklar konusunda eğitilmesi daha doğru verilerin elde edilmesini sağlayacaktırHemodiyaliz hastalarında mortalite ile ilişkili olan yaşam kalitesi belli aralıklarla değerlendirilmeli ve daha iyi yaşam kalitesini sağlamak için çaba gösterilmelidir.Sonuç olarak; diyaliz merkezlerinin kayıt sistemi güçlendirilmeli, standartları oluşturan kılavuzlara tüm merkezlerin uyması sağlanmalı ve diyaliz hastalarının yaşam süresini ve kalitesini arttırmak için kılavuzlardaki kalite göstergelerine ulaşılması hedeflenmelidir.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure is a life-threatening disease, affecting all age-groups, which leads to work loss and various complications significantly. Despite the improvements in technology and the increased knowledge about renal replacement therapies, morbidity and mortality rates in patients with end-stage renal disease remained to be high.Inadequate dialysis is an independent risk factor, which enhances mortality and morbidity in chronic hemodialysis patients.In dialysis centers, rates of adherence to guidelines, particularly when taking post-dialysis blood-sample, were low. Therefore, it seems like there was a dialysis adequacy in some patients, although they had inadequate dialysis, it?s all due to the mistakes in procedure. Educating staff members, particularly the ones who take post-dialysis blood-samples, about the critical steps which, that guidelines prescribed, will enable to achieve more accurate data.Quality of life, which is related with mortality in hemodialysis patients, should be assessed periodically and an effort should be made in an attempt to provide better quality of life.In conclusion; recording systems of hemodialysis centers should be strenthened, adherence to guidelines composing standarts by all centers should be provided and, reaching quality indicators in the guidelines should be targeted in order to improve quality of life and life expectancy in dialysis patients.