Şeker pancarı ekim makinasının optimum işletme değerlerinin belirlenmesi üzerinde bir çalışma
  1. Tez No: 24816
  2. Yazar: BÜLENT ERTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
39 6. ÖZET Tekat İlinde üç ayrı yörede yürütülen bu araştırmada şeker pancarı tarımında kullanılan Türkiye Şeker Fabrikaları A"Ş,nin imal etmiş olduğu TŞ-1 şeker pancarı ekim makinesinin optimum işletme değerlerinin bulunması amaçlanmıştır. Bu amaça ulaşmak için de makinanın zaman bileşenleri ve yakıt tüketimleri belirlenmiştir. Denemeler sonucunda net iş başarıları Kazova'da 0,805 ha/h, Gümenek 'de 0,826 ha/h, ve Çamlıbel'de 0,968 ha/h olarak, makina işgücü ihtiyacı Kazova'da 1.264 h/ha, Gümenek »de 1*262 h/ha ve Çamlıbel'de 1*078 h/ha, insangücü ihtiyacı ise, Kazova'da 2*798 h/ha, Gümenek 'de 2*686 h/ha ve Çamlıbel'de 2*300 h/ha olarak tesbit edilmiştir* Bu işlemler Birasında yakıt tüketimleri de ölçülmüş ve Kazova'da 3«03 l/ha, Gümenek' de 3*01 l/ha, Çamlıbel'de ise 2*67 l/ha olarak bulunmuştur* Bu denemeden elde edilen sonuçlar, tarımla uğraşan işletmelerin* şeker pancarı tarımında şeker pancarı maliye tinin belirlenmesinde ve tarım işletmeleri planlamasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
40 7. SUMMARY In this research that was carried out at the three i different plots in Tokat region, the machine used for sugar be et culture was investigated» This machine called TŞ-1 has been j manufactured by Turkey sugar Faotories Company, The aim of this research is to obtain optimum wor- king values of machine* ! In order to reach this aim, the time and fuel con- : sum ptions of machine were found» At the end of the experiment, the following results, have been found out» ! j Suoces of Working! 0,826 ha/h in GUmenek, ( 0,805 ha/h in Kazova, 0,968 ha/h in Camlxbel. ; As machine work power; :3.'..264 h/ha in Kazova, 1.262 h/ha in GUmenek, 1,078 h/ha in Qamlibel, j As labor Power} ! 2#708 h/ha in Kazova, ! 2,686 h/ha in GUmenek, 2,300 h/ha in Camlxbel, As maohine fuel consumptedg I 3,03 I/ha in Kazova, 3,101 I/ha in GUmenek, 2,67 I/ha in Camlxbel, The Results of this experiment can be used; for sugar» beet culture, be.eing established cost of sugar-beet and planning of cultivations*