Sarmısak ekiminde kullanılacak pnömatik ekim düzeninin geliştirilmesi
Improvement of a spacing drill pneumatic system in garlic sowing
- Tez No: 83571
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ GÖKÇEBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SARMISAK EKİMİNDE KULLANILACAK PNÖMATİK EKİM DÜZENİNİN GELİŞTİRİLMESİ H.Güran ÜNAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Ana Bilim Dalı * Danışman: Prof. Dr. Bahri GÖKÇEBAY Jüri: Prof. Dr. Bahri GÖKÇEBAY Prof. Dr. Rahmi KESKİN Prof. Dr. Kamil ALİBAŞ Bu çalışmada, öncelikle Türkiye' deki sarmısak tarımında gerekli yoğun insan işgücü ve bunun getirdiği olumsuzlukları ortadan kaldıracak, bir ekim makinası ekici sisteminin yapılabilmesine olanak tanıyacak parametrelerin belirlenmesine çalışılmıştır. Şeker pancarı ekiminde kullanılan vakumlu pnömatik hassas ekim makinasının bir ünitesi ve ölçümün yapılacağı bardaklı bant ünitesi, atölye ortamında beraber çalıştırılmıştır. Makina ilerleme hızı, ekici plaka çevre hızı, plaka üzerindeki delik sayısı ve çapı, karıştırıcı tipi ile vakum değeri değişkenleri kullanılarak sarmısak ekimine en uygun parametreler araştırılmıştır.Araştırma sonucunda, karıştırıcı boyutlarının büyütülmesinin ve ekici plakadaki delik sayılarının arttırılmasının boş geçme oranını düşürdüğü görülmüştür. Makina ilerleme hızının 1.5 km/h olduğunda en iyi sonuçları verdiği, en düşük boş geçme oranlarının da 10 mm lik delik çaplarında gerçekleştiği saptanmıştır. 1999, 48 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Sarmısak, pnömatik hassas ekim makinası
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis IMPROVEMENT OF A SPACING DRILL PNEUMATIC SYSTEM IN GARLIC SOWING H. Güran ÜNAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Bahri GÖKÇEBAY Jury: Prof. Dr. Bahri GÖKÇEBAY Prof. Dr. Rahmi KESKİN Prof. Dr. Kamil ALİ BAŞ In this study, first of all, the parameters which will give possibility to construct a spacing drill pneumatic system which will remove great man power in garlic sowing and all the problems that it brings, were studied to be determined. One unit of a vacumed pneumatic spacing drill used in seeding sugar beet was operated with glass-beld unit in laboratory. Parameters which are appropriate to garlic planting were investigated by using variables like: Machine advancing speed, cell disc radial velocity, number and diameter of hole openings in the cell disc, type of agitator and vacume values. IllAt the end of the research, it was observed that, increase in the dimensions of the agitators and increase in the number of holes in the cell disc cause to a decrease in the rate of skip. It was determined also the machine advancing speed of 1.5 km/h gives the best results and the minimum rate of skip were occured in 10 mm hole dimensions. 1999, 48 pages KEYWORDS : Garlic, Pneumatic spacing drill. IV