Serebral palsili çocuklarda cinsiyet, beslenme ve fonksiyonel düzeyin vücut komposizyonu üzerine etkisi
The effect of gender, nutrition and functional levels on body composition of the children with cerebral palsy
- Tez No: 248172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TÜLAY TARSUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, serebral palsili (SP) çocuklarda, cinsiyet, beslenme ve fonksiyonel düzeyin vücut komposizyonu üzerine etkisini belirlemektir. Bu amaçla, yaşlarına göre üç gruba (2-5, 6-11, 12-18 yaş) ayrılmış 2-18 yaş arası SP tanısı konmuş 278 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Uygulanan anket yöntemi ile çocukların ve ailelerin fiziksel ve demografik bilgileri alınmış, çocukların motor gelişim düzeyleri Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (GMFCS) ile, spastisite Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ile, fonksiyonel bağımsızlık düzeyi WeeFIM ile, yaşam kalitesi Çocuk Sağlığı Anketi (CHQ PF-50) ile değerlendirilmiştir. Çocuklarda beslenmeye ait bilgiler (beslenme şekli, günlük ağırlıklı olarak tükettiği besin çeşidi, öğün sayısı ve beslenme süresi) hazırlanan anket formu ile belirlenmiştir. Vücut komposizyonunu değerlendirmek için üst ve alt ekstremite uzunluk ve çevre ölçümleri ve yağ ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship functional situation with body composition (BC) and the effect of nutrition, ambulation situation in children with cerebral palsy (SP) on body mass index. To tahat end, 278 children diagnosed (SP) between 2 and 18 years old and divided dinto 3 groups depending on their ages (two-five, six-eleven, twelve-eighteen) are included in thes study. The physical and demographic information of families and children were obtained with the applied survey method. Motor development level of children was evaluated via Gross Motor Function Classification System (GMFCS); their spasticity was evaluated via Modified Ashworth Scale (MAS); their functional independence level was evaluated via WeeFIM and lastly their quality of life was evaluated via Children?s Health Questionnaire (CHQ PF-50). Information regarding nutrition in children (nutrition style, food the food type predominantly consumed on a daily basis, the number of meals and nourishment duration) was determined by the prepared questionnaire form. Length and environmental measurement of upper and lower limbs and also fat measuring were performed in order to evaluate body composition.