The effects of plyometric versus strength training exercise program on shoulder proprioception
Kuvvet eğitim egzersiz programına karşı, pliometrik egzersiz programının omuz propriosepsiyonu üzerine olan etkisi.
- Tez No: 248192
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı, omuz propriosepsiyonu üzerine, pliometrik egzersiz eğitimi ile kuvvetlendirme egzersiz eğitimin etkilerini karşılaştırmaktır. Bu çalışmaya, ortalama yaşları 23.5 ± 3.21 olan, 30 genç sağlıklı üniversite öğrencisi alınmıştır. Her biri 11 erkek (%73.3) ve 4 bayandan oluşan (%26.7) 15 kişilik 2 gruba ayrılmıştır. Değerlendirmede, el dinamometresi ile kas kuvvetine ve bazı açılarda fleksiyon ve abduksiyon hareket açılarının boşlukta tekrarlanmasındaki eklem pozisyon hissine (EPH) bakılmıştır. Omuz rotasyonundaki EPH, 30° iç ve dış rotasyonda ve maksimal dış rotasyonun %90'ında ölçülmüştür.Kinestezi, 30° iç ve dış rotasyon ve 80° dış rotasyondaki açılarda pasif hareket duyu eşiği (PHDE) olarak ölçülmüştür. Haftada 2 gün, 6 haftalık bir eğitimi takiben son değerlendirme yapılmıştır. Başlangıç olarak her iki gruptaki bireyler tüm parametreler yönünden birbirine benzer seçilmiştir. Eğitimden sonra her iki grupta da omuz kaslarının kuvveti anlamlı düzeyde ve birbirine benzer olarak artmıştır. Kuvvetlendirme eğitim grubunda EPH 30° dış rotasyonda anlamlı düzeyde bir artış gösterirken (p = 0.02), pliometrik eğitim grubunda 30° iç rotasyonda (p = 0.024) ve maksimal dış rotasyonun % 90'ında (p = 0.017) EPH anlamlı artışlar göstermiştir. Kuvvetlendirme eğitim grubundaki PHDE'de hiçbir anlamlı değişiklik olmamıştır. Buna karşılık pliometrik eğitim grubundaki PHDE 30° iç rotasyon (p = 0.002), 30° dış rotasyon (p = 0.006) ve 80° dış rotasyonda (p = 0.001) olmak üzere tüm açılarda anlamlı gelişmeler göstermiştir. Bu çalışma her iki egzersiz eğitimi ile, özellikle pliometrik eğitim ile propriosepsiyonun artırılabileceğini göstermektedir. Her ne kadar iki grup arasında anlamlı bir fark olmasa da, bu çalışmada pliometrik egzersizlerin kuvvetlendirme egzersizlerine göre omuz propriosepsiyonunu artırmada daha etkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlara göre pliometrik egzersizlerin, sporçuların rehabilitasiyon programına ilave edilmesi, tedavide daha yararlı somuçlar almak için tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to compare the effects of plyometric training and strengthening training on shoulder proprioception. 30 young, sedentary healthy university students with a mean age of 23.5 ± 3.21 years, participated in the study. 2 groups of 15 were formed, consisting of 11 (73.3%) male and 4 (26.7%) female subjects in each. Assessments included strength of muscles with hand-held dynamometer (kg), joint position sense (JPS) in open space measuring accuracy of flexion and abduction angles reproduction measured in degrees. JPS of shoulder rotation was tested in 30° internal and external rotation as well as 90% of maximal external rotation. Kinesthesia was measured as threshold till passive movement detection (TTPMD) in degrees at 30° internal and external, and 80° external rotation. Following 6 weeks of training 2 times per week, the final testing was carried out. Initially groups were similar in all parameters. Both groups showed significant and similar increases in shoulder muscle strength. Strengthening exercise group showed significantly improved JPS at 30° external rotation (p = 0.02), whereas plyometric group showed increased JPS at 30° internal rotation (p = 0.024) and 90% of maximal external rotation (p = 0.017). No changes were observed in TTPMD in strengthening group. Plyometric group improved TTPMD in 30° internal rotation (p = 0.002), 30° external rotation (p = 0.006) and 80° external rotation (p = 0.001). This study showed great improvements in shoulder proprioception in both groups, especially in plyometric training group. Although there were no significant differences between strengthening and pyometric groups, it was concluded that plyometric exercises comparing to strengthening exercises were more effective in increasing shoulder proprioception. Following these results, incorporation of plyometric exercises in rehabilitation of the athletes can be beneficial.