Hallux valgus deformitesinin tanımlanmasında direkt grafi ve bilgisayarlı tomografinin karşılaştırılması ile kinezyolojik bantlama ve egzersizin etkinliğinin incelenmesi
Comparison of direct graphy and computerized tomography in the definition of hallux valgus deformity and investigation of the effectiveness of kinesiologic taping and exercise
- Tez No: 520952
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hallux valgus (HV) çok sık rastlanan, ağrı ve fonksiyonel kısıtlılıklara yol açan ayak deformitelerinden biridir. Başparmağın laterale, 1. metatarsal kemiğin mediale yönelmesi ve pronasyonu ile karakterize olan 3 boyutlu HV deformitesinin tanımlanmasında direkt grafinin yetersiz kalabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda HV deformitesinin tanımlanmasında direkt grafi ve 3DBT'nin etkinliğinin karşılaştırılması ile HV'nin konservatif tedavi seçeneklerinden olan kinezyolojik bantlama ve egzersizlerin deformite üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamıza 19-61 (35,5±12,4) yaş aralığında HV tanılı 32 hasta dahil edildi. Hastaların ayakta basarak çekilmiş olan 3DBT'leri ile direkt grafileri üzerinde HVA, IMA, DMAA ve PPAA ölçülerek kıyaslandı. Altı hafta boyunca kinezyolojik bantlama ve egzersiz tedavi programı uygulandı. Kinezyolojik bantlama haftada 2 kez toplam 12 defa araştırmacı tarafından yapılırken egzersizler günde 2 seans/her gün olacak şekilde ev egzersiz programı olarak verildi. Tedavi programı sonrasında çekilen direkt grafiler üzerinde ölçülen ilgili açılar, tedavi öncesi ölçülen açılar ile kıyaslandı. Sekonder sonuç ölçümlerinde MOAA, AFİ ve Manchester skalası ile değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Hallux valgus (HV) is one of the most frequent foot deformities that cause pain and functional limitations. It is thought that direct graphy may be inadequate in describing the 3-dimensional HV deformity characterized by the lateral deviation of the hallux and medial deviation and pronation of first metatarsal bone. In this study, it was aimed that to compare the efficacy of direct graphy and 3DCT in defining HV deformity and to investigate the effects of kinesiologic taping and exercises on deformity, which are conservative treatment options of HV. Thirty-two patients with HV were included in the study at age range 19-61 (35.5 ± 12.4) years. HVA, IMA, DMAA and PPAA measurements were compared on 3DCTs and direct graphs of patients taken in standing, weight bearing position. A kinesiologic taping and exercise treatment program was applied for six weeks. The kinesiologic taping was done twice a week for 12 times totally by researcher while the exercises were given as a home exercise program as 2 times per day. The measured values on the direct radiographs were compared before and after the treatment program. Seconder outcome measures were evaluated with MOXFQ, FFI and Manchester scale.