Halluks valgus ayak deformitesinde crista intersesamoidalis'in birinci metatars ekseni ve distal metatarsal eklem açısıyla yaptığı anatomik ilişkisi
Anatomical relationship of crista intersesamoidalis with first metatarsal axis and distal metatarsal joint angle in hallux valgus foot deformity
  1. Tez No: 821954
  2. Yazar: İSMAİL TÜRKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Crista intersesamoidalis'in halluks valgus (HV) ve cerrahisindeki önemi ile distal metatarsal artiküler açıyla (DMAA) olan ilişkisi tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda HV'li ve HV'siz grupta crista açısı ile DMAA arasında bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Yüz yedi ayağa ait üç-boyutlu (3D) bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri ve radyografileri toplandı. Crista açısı ve DMAA'yı değerlendirmek için birinci metatars'ın (1MT) 3D yüzey modelleri oluşturuldu. HV'li grup 56 ayaktan, kontrol grubu ise 51 ayaktan oluşturuldu. Rekonstrüksiyonlar için 3D Slicer, ölçümler için Ansys yazılımı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The importance of crista intersesamoidalis in Hallux valgus (HV) and its surgery and its relationship with distal metatarsal articular angle (DMAA) are not fully known. In our study, it was examined whether there was a relationship between the crista angle and DMAA in the group of individuals with and without HV. Three-dimensional (3D) computed tomography images and radiographs of 107 feet were collected. Three-dimensional surface models of the first metatarsal were created to evaluate the DMAA with the crista angle. The individuals with hallux valgus consisted of 56 feet, and the control group consisted of 51 feet. Three-dimensional Slicer was used for reconstructions and Ansys software was used for measurements.