Normal vücut ağırlıklı ve kilolu yetişkinlerde hTAS2R38 genotipi ile yiyecek seçimi arasındaki ilişkinin saptanması
Identification of the relationship between hTAS2R38 genotype and food choice in normal- and overweight adults
- Tez No: 248256
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
PTC/PROP' u acı algılama yeteneğinin; yiyecek tercihleri, yağlılık algısı ve obezite ile beraber tüm sağlığı etkilediği ifade edilmektedir. Bu çalışmada; PTC/PROP tat algısını belirleyen hTAS2R38 acı tat reseptör genindeki polimorfizmlerin (rs713598) yiyecek tercihleri ve vücut ağırlığı ile olası ilişkileri, normal vücut ağırlıklı (VKI: 20-24.9 kg/m2, n=90) ve kilolu (VKI?25.0 kg/m2, n=100) toplam 190 gönüllü üzerinde araştırılmıştır. Soruşturma yöntemiyle bireylerin temel özellikleri belirlenmiş ve araştırmacı tarafından antropometrik ölçümler alınmıştır. Makro besin alımlarını belirlemek amacıyla üç günlük yiyecek tüketimi kayıtları tutulmuştur. Polimorfizmlerin saptanması amacıyla yanak içi epitel dokudan özel pamuklu çubuklarla sürüntü alınmış ve laboratuarda genetik materyal analiz edilmiştir. Örneklemin %24.0' ı tadıcı-olmayan (C-Homozigot: %24.0), %76.0' ı ise tadıcıdır (CG-Heterozigot: %47.0, G-Homozigot: %29.0). Tadıcılık durumu, çalışma gruplarında gerçekleştirilen grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda, antropometrik ölçümlerde saptanan farklılıkları etkilememektedir. Çalışma grupları, cinsiyet ve tadıcılık durumuna göre değerlendirildiğinde sadece et, yumurta ve kurubaklagil grubundan hoşlanmada önemli farklılıklar (p=0.042) saptanmış; ancak, bu farklılığın kaynağının cinsiyet olduğu gösterilmiştir. Makro besin alımındaki farklılıklar da benzer şekilde cinsiyet kaynaklıdır. Araştırma sonucunda; hTAS2R38 genindeki polimorfizmlerin yiyecek seçimi ve vücut ağırlığı üzerine etkilerinin son derece sınırlı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is hypothesized that ability of perceiving PTC/PROP as bitter effects food preferences, fat perception, obesity and overall health. In this study; possible relationships between hTAS2R38 bitter taste receptor gene (determinant of PTC/PROP taste perception) polymorphisms, food preferences and body weight are investigated in normal (BMI: 20-24.9 kg/m2, n=90) and overweight (BMI?25.0 kg/m2, n=100) volunteers. Primary personal properties are evaluated by interview method and anthropometric measures are taken by the researcher. To calculate macronutrient intake levels, 3-day consecutive food consumption records taken. For identification of the hTAS2R38 genotype, the samples taken from each participant?s in-mouth epithelial cell line and the genetic material analyzed at the laboratory. Proportion of non-taster individuals among whole population was 24.0% (C-Homozygote: 24.0%) and tasters was 76.0% (CG-Heterozygote: 47.0%, G-Homozygote: 29.0%). When comparisons made within and among study groups; it is revealed that the taster status is not effect differences detected among anthropometrical measures. For the food groups; meat, egg and legumes group has the only statistically significant (p=0.042) differences and further statistical analyses showed that source of this differences was gender. Similarly; gender was responsible for the differences in macronutrient intake among two study groups. At the end of the study; it is showed that an effect of hTAS2R38 gene polymorphisms on food choice and body weight was very limited.