Yeni doğan döneminde,N terminal pro B tipi natriüretik peptit referans aralığının belirlenmesi.
- Tez No: 248276
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA EMERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
N Terminal pro Brain Natriüretik Peptid (NTpro-BNP) 108 amino asittenoluşan proBNP proteininin N terminal uzantısıdır. BNP(Brain NatriüretikPeptid ya da B tipi Natriüretik Peptid) natriüretik peptid ailesinin bir üyesidir.Temelde ventrikül duvarından(myositlerden) ve az miktarda da atriumduvarından salınmaktadır. Kalp yetmezliği tanısında önemli bir biyokimyasalbelirteç olan NTpro-BNP`nin, bazal salınımı yanı sıra ventrikül duvarıgerilimine (basınç yükü) ve ventriküler volüm yüküne bağlı olarak ventrikülmyositlerinden ve kısmen de fibroblastlardan salınmaktadır. BNP Ventrikülerfibroblastlarda ve myositlerde; endoplazmik retikulumdan pre pro hormonolarak salınır. Preprohormon golgide prohormon şekline dönüşür. Pro-BNPilgili hücrelerden plazmaya verilir. Pro-BNP plazmada furin ile parçalanarakNT pro BNP ve BNP'ye ayrılır. BNP efektör hücrelerde etkisini gösterir,NTpro-BNP'nin fonksiyonu ise henüz bilinmemektedir. Yarı ömrünün BNP'yegöre daha uzun olması sebebiyle tanısal anlamlılığı ve test olarak kullanımıBNP'ye nazaran daha iyidir. Yeni doğan ve erken çocukluk dönemindereferans aralık değerlerinin şu an için bilinmiyor olması bu dönemdekikullanımını kısıtlamaktadır. Özellikle yenidoğan döneminde hormonunserumdaki seviyelerinin doğumu takip eden günler içerisinde kararlıolmaması referans değer çalışmalarını olumsuz etkilemektedir.Çalışmamızda kalp yetmezligi ve kongenital kalp anomalisi olmayan 100bebekten doğumu takip eden eş zamanlarda kan örnekleri alınmasıplanlandı. Plasentanın peptid klerensinin, NTpro-BNP kan seviyesi üzerineolan etkilerini görmek için aynı zamanda her bebeğin umblical kordundanalınacak kan örneklerinde NTpro-BNP çalışılması planlandı. Annenin olasıkalp yetmezliği ve fetal dolaşım üzerine olası olumsuz etkilerini görebilmekiçin doğum öncesi anne kan örneklerinden NTpro-BNP çalışılması planlandı.Yeni doğanın ilk bir ay içerisindeki NTpro-BNP kan profilini ve düşüşünügörebilmek için bebeklerin doğum sonrası 1.-7. ve 30. günlerinde kanörneklerinde NTpro-BNP çalışılması planlandı.
Özet (Çeviri)
N Terminal pro Brain Natriuretic Peptide (NTpro-BNP) is the amino-terminalpart of ProBNP protein which includes 108 amino acids. BNP (BrainNatriuretic Peptide or B type Natriuretic Peptide) is a member of thenatriuretic peptides family. It is mainly secreted from ventricular myocytesand fibroblasts, and some from the atrial wall. It is released from ventricularmyocyte and a few from fibroblasts depending on ventricular wall stretch andventricular load. Pre-ProBNP is synthesized in the endoplasmic reticulum incardiac myocytes and fibroblasts then cleaved into ProBNP and signalpeptides containing 26 amino acids in Golgi. Next, ProBNP is secreted intocirculation where it is cleaved into its biologically active form (BNP; 32 aminoacids) and inactive N-terminal proBNP peptide (76 amino acids). In vitro, theproteolytic enzyme furin is capable of processing proBNP; however, it isunclear which enzyme is responsible for this in vivo. Both the biologicallyactive form of BNP and the inactive NTpro-BNP can be detected andmeasured in circulation. BNP is effective on effector tissues. The function ofNTpro-BNP is still unclear. Since it`s half life is longer than BNP, it is moreusefull for diagnostic use. NT pro BNP is one of the significant markers in thediagnosis of heart failure in adults. This marker is not used in the detection ofcongenital heart disease or heart failure in newborns and children since itsreference interval is still unknown. In our study, our goal is to collect blood inthe 1st, 7th and 30th day following birth from 100 healthy babies who haveneither congenital heart anomalies nor heart failure. To examine the peptideclearance effect of the placenta, blood will be collected from the umbilicalcord following birth. Aiming to eliminate the negative effect of existing heartfailure for the mother, we plan to measure the concentration of NTpro-BNP inmother blood before birth. To see the decreasing level of NT pro BNP clearly,measuring the concentration of NTpro-BNP from babies circulation on 1st,7th and 30th days of life is planned. These days are chosen for collectingblood because of their relation with the day for collecting blood for neonatalhypothroidy and first control of baby during first week.