Doğum öncesinde anne adaylarına verilen anne sütü ve emzirme eğitiminin emzirme oranına ve süresine etkisi
The effects of prenatal training given to expectant mothers about breast milk and breastfeeding on the rates and duration of breastfeeding
- Tez No: 248349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde gebelik döneminde verilen eğitimin; emzirmenin başlangıcını, oranını ve süresini etkilediği gösterilmiş, emzirme eğitimi önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada, doğum öncesi dönemde verilen eğitimle anne adaylarının anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendirilmesi ve eğitimin yararlarının vurgulanması amaçlanmıştır.Anne sütü ile beslenme ve emzirme konulu eğitimler, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum servisine doğum yapmak üzere yatışı yapılan gebelere 01 Temmuz?31 Aralık 2007 tarihleri arasında haftada 2 gün olarak düzenlenmiştir. Her anne adayına doğum öncesinde bir kez eğitim verilmiştir. Eğitim grubu 90, kontrol grubu 100 olmak üzere toplam 190 anne çalışmaya katılmıştır.Çalışmanın veri toplama aşaması 01 Ocak?30 ¬Haziran 2008 tarihleri arasında yapılmıştır. Annelere bebekleri 6 aylık olduklarında ulaşılmıştır. Veriler, anne sütü ve emzirme ile ilgili hazırlanan 42 sorudan oluşan bir anket aracılığı ile toplanmıştır.Eğitim ve kontrol grubunun verileri karşılaştırılarak; eğitimin, sadece anne sütü ile beslenme süresine ve emzirme oranlarına etkisi araştırılmıştır.Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde eğitim grubunda ilk 6 ayda su, emzik, biberon, formül mama/ek gıda kullanma davranışının anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür. İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslenme oranında ve süresinde eğitim alan ve almayan gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Eğitim grubundaki annelerin %32,2'si, kontrol grubundaki annelerin %72'si 6 aydan önce formül mama/ek gıda kullanmıştır. Eğitim grubundaki bebeklerin %67,8'i, kontrol grubundaki bebeklerin ise %28'i ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmiştir. Eğitim grubundaki bebekler ortalama 4,9±1,8 ay; kontrol grubundakiler ortalama 3,2±2,4 ay sadece anne sütü almıştır. 6 aydan az sadece anne sütü vermeyi etkileyen en önemli faktörün biberon kullanımı olduğu saptanmıştır.Doğum öncesi dönemden başlayarak, gebelerin eğitim düzeyleri ve bireysel farklılıkları gözetilerek anne sütü ve emzirme konusunda sağlık personeli tarafından eğitilmesi halinde ilk altı ayda sadece anne sütü ile beslenme oranlarının ve süresinin artırılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
At present, training given during pregnancy has been shown to affect the initiation, rates and duration of breastfeeding and breastfeeding training has become crucial. The present study aims to inform expectant mothers about breast milk and breastfeeding via a prenatal training program and to emphasize the advantages of this training.Trainings on breastfeeding and breast milk were held for the pregnant women hospitalized for delivery in the Obstetrics and Gynaecology Department of the Trakya University Faculty of Medicine on two days in a week between July 01, 2007 and November 31, 2007. Each expectant mother was given prenatal training once. A total of 190 mothers composed of 90 in training group and 100 in control group were included in the study.Data was collected between January 01, 2008 and June 30, 2008. Mothers were contacted when their babies were 6-month old. Data were collected via a questionnaire composed of 42 questions about breast milk and breastfeeding.Effects of the training on the rates and duration of breast-feeding were studied by comparing the data of the control and training group.Babies of mothers in the training group were given less additive water, pacifier, bottle feeding, formula food/supplementary food during the first 6 months of those life compared to the control group. A significant difference in the breastfeeding rates and breastfeeding duration was found between the two groups. In training group 32,2 % of mothers and 72 % of mothers in the control group gave supplementary food or formula to their babies before 6 months of age. In the training group 67,8 % of babies and 28 % of babes in control group received excluvive breastfeeding. Babies in the training group and babies in control group were fed with exclusive breastfeeding for an average of 4,9±1,8 months and 3,2±2,4 months respectively. The most important factor for non-exclusive breastfeeding in the first 6 months of life was bottle feeding.It is concluded in the present study that the rates and duration of exclusively breastfeeding could be increased if taking into consideration there education levels and individual differences, pregnant women were given training about breast milk and breastfeeding by medical personnel beginning from the prenatal period.