Deneysel hayvan modelinde Rapamisin ile birlikte Eritropoetin-alfa ve Statin uygulamasının endotel progenitör hücre sayısı üzerine olan etkileri
- Tez No: 248357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN TUĞLULAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son dönem böbrek yetmezliğinde günümüzde en seçkin tedavi yöntemi böbreknakli olup hasta ve graft survileri 5 yıllık takiplerde %80-85 arasındadır. Böbreknakli sonrasında görülen graft kaybının en önemli sebebi çalışan graft ile hastaölümüdür. Bu ölümlerin en fazla sebebi ise kardiyovasküler hastalıklardır. Böbreknakli hastalarında graft fonksiyonu, kullanılan immünsüpresif ilaçlar, geçirilmiş akutrejeksiyon atakları ve CMV enfeksiyonları, klasik risk faktörleri dışında bu hastagrubuna özgü kardiyovasküler risk faktörleridir.Son yıllarda KVS risk faktörleri varlığında gelişen endotel hasarını tamir etmeyeteneği olduğu düşünülen, endotel progenitör hücre (EPC) adı verilen öncülhücreler tanımlanmıştır. EPC ler endotel hasarı olduğunda kemik iliğinden mobilizeolarak, hasarlı endotel bölgesine ulaşmakta ve neo-vaskülarizasyon sürecinibaşlatarak morfolojik ve fonksiyonel endotel bütünlüğünü sağlamaktadır. Bu EPCadı verilen öncül hücrelerin kemik iliğinden mobilizasyonu ve hasarlı bölgeyeyerleşmesine aracılık eden değişik sitokin, hormon ve sinyal iletim sistemleri olduğugösterilmiştir.Son yıllarda yapılan çalışmalarda immünsüpresif tedavide kullanılan veantiproliferatif bir ajan olan rapamisin kullanımının, endotel progenitör hücrelerindeapoptozis yaparak, bu hücrelerin sayı ve fonksiyonlarında azalmaya neden olduğuçeşitli çalışmalarda gösterilmiştir.Bu çalışmada deneysel hayvan modelinde yüksek doz Rapamisinin ve Rapamisin ileberaber Eritropetin alfa ve Atorvastatin uygulamasının endotel hasarı ve EPC sayılarıüzerine olan etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda Rapamisin kullanımı ilebelirgin endotel hasarı oluşmuş ve hasara yanıt olarak EPC sayılarında artışgözlenmiştir. Rapamisin ile beraber eritropetin ve statin uygulanan guplarda endotelhasarı göstergesi olan matür endotel hücre sayılarında sadece rapamisin uygulanangruba göre anlamlı düşüş saptanmıştır. Bu bulgu, eritropetin ve statinin vaskülerkoruyucu etkileriyle açıklanmıştır. Bununla beraber statin ve eritropetin endotelprogenitör hücre sayılarında da artışa neden olmuşlardır.44Sonuç olarak böbrek nakli sonrasında hasta ve greft kaybının en önemli sebebiolmaya devam eden kardiyovasküler nedenli ölümlerin azaltılması için klasik riskfaktörlerinin yanısıra transplantasyona özgü risk faktörleri değerlendirilmelidir.Özellikle transplantasyon immünsüpresyonunda kullanılan ilaçlar, endotel hasarınayol açarak kardiyovasküler hastalık gelişiminde etkili olabilir. Uzun vadede builaçlarla beraber vasküler koruyucu etkileri olduğu düşünülen ajanların birliktekullanımı, KVS hastalıkları gelişimine karşı koruyucu olabilir.
Özet (Çeviri)
Renal transplantation is the treatment of choice in end stage renal disease due toimproved patient and graft survival exceeding 85% at 5 years by modern therapies.The main reason for graft failure is death with a functioning graft commonly due tocardiovascular deaths. Graft function, donor organ quality, recipient age, CMVinfection, acute rejection episodes, diabetes, hypertension, hyperlipidemia andsmoking have all been considered as major cardiovascular risk factors in thispopulation. Additionally; immunosupressive drugs which are used aftertransplantation augment major cardiovascular risk factors as diabetes,hyperlipidemia and hypertension.In the last ten years, a unique subset of mostly bone marrow derived stemcellpopulation has been defined. These are endothelial progenitor cells (EPC) whosemain function is to repare the endothelial damage and induce neo-vascularisation inischemic tissues. There are many cytokines, hormones and signal transductionsystems which play a major role in mobilisation of EPC from bone marrow, homingand incorporation into ischemic tissue and differantiate into mature endothelial cells.Rapamycine is an antiproliferative agent used after transplantation forimmunosuppression. Recently, some studies showed that rapamycine inducesendothelial progenitor cell apoptosis and cell death. The aim of this study is toevaluate the effects of high dose rapamycine on mature endothelial cells and EPCnumbers in circulation in a rat model. In addition; we evaluate the effects oferythropoetine-alpha and atorvastatin on mature endothelial cells and EPCseparetely in rats receiving rapamycine. At the end of the study, severe endothelialdamage was observed in rats receiving rapamycine and EPC counts weresignificantly increased as response to the endothelial damage. Atorvastatin anderythropetin-alpha treatment significantly reduced the number of mature endothelialcells and increased the number of endothelial progenitor cells at the end of the study.46In conclusion, death with a functioning graft mostly as a result of cardiovasculardiseases still remain to be the most important reason of unfavourable outcomes afterrenal transplantation. In addition to the major cardiovascular risk factors,immunosuppressive drugs used in transplantation may have effects on thepathogenesis of cardiovascular diseases. Use of vasculoprotective agents aftertransplantation may be effective for preventing cardiovascular diseses and mortalityin this unique population.