Deneysel omurilik travma modelinde n-asetisistein'in sekonder hasarın önlenmesindeki yeri
The effect of n-acetylcysteine on secondary damage in experimental spinal cord injuries
  1. Tez No: 192865
  2. Yazar: TURGAY PARSAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUFAN HİÇDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZETN-asetilsistein bir glutatyon prekürsörü, antioksidan ve serbest radikal temizleyicisidir.Sinir sisteminde iskemi ve iskemi/reperfüzyon modellerinde N-asetilsistein'in yararlı etkileribilinmektedir. Ancak travmatik hasarın azaltılmasındaki etkisi iyi aydınlatılmamıştır. Buçalışmada ratlarda oluşturulan deneysel omurilik yaralanması modelinde N-asetilsistein'innöroprotektif etkisinin araştırılması planlandı.Otuziki adet Spraque-Dawley rat, Grup1 (Kontrol), Grup 2 (Kontrol + N-asetilsisteintedavi), Grup 3 (Travma), Grup 4 (Travma + N-asetilsistein tedavi) olarak, her biri 8 ratiçeren dört gruba ayrıldı. Tüm ratlara T4-T10 laminektomi uygulandı. Travma ve travmalıtedavi grubuna bir dakika süreyle klip uygulanarak omurilik hasarı oluşturuldu. Tüm ratlarcerrahi işlem sonrası ikinci saatte sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF N-ACETYLCYSTEINE ON SECONDARY DAMAGEIN EXPERIMENTAL SPINAL CORD INJURIESSUMMARYN-acetylcysteine is a precursor of glutathione, a potent antioxidant, and a free radicalscavenger. The beneficial effect of N-acetylcysteine on nervous system ischemia andischemia/reperfusion models has been well documented. However, its beneficial effect ontraumatic injury remains less understood. We aimed to investigate the neuroprotective effectof N-acetylcysteine with an experimental traumatic spinal cord injury model in rats.Thirty-two adult male Sprague-Dawley rats were divided into four groups of 8 ratseach: Group 1 (control), Group 2 (control+ N-acetylcysteine), Group 3 (trauma), and Group 4(trauma+ N-acetylcysteine treatment). All the rats were T4-T10 laminectomized. The traumaand trauma+ N-acetylcysteine treatment groups were subjected to spinal cord injury usingclipping of one minute duration. All the rats were sacrificed at 2 hours after the surgicalintervention.